Obecnie najgorsza sytuacja jest w Brzegu Dolnym. Przez miejscowość przechodzi fala kulminacyjna, ale woda nie wdarła się do miasta. Stan wody osiągnął 933 cm, a według szacunków IMGW dotrze do 945 cm. Maksimum będzie niższe niż podczas powodzi w 1997 r., kiedy to, według danych Instytutu, osiągnęło 1070 cm.
Nadodrzańskie wały w Brzegu Dolnym i okolicach zostały podniesione do poziomu wody z powodzi z 1997 r. Umocnienia zrobiono na długości trzech kilometrów – od Brzegu Dolnego do miejscowości Pysząca.
Przygotowaliśmy się na najgorszy scenariusz
– powiedział rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Brzegu Dolnym.
Powódź 2024. Sytuacja w województwie pomorskim
Fala powodziowa na Pomorze ma dotrzeć za 2/3 tygodnie, ale będzie ona spłaszczona. W województwie pomorskim obecnie sytuacja jest stabilna. Stan wód jest średni oraz niski. Nie ma zagrożenia powodziowego.
Wodowskazy pokazują następujące dane:
- Wisła w Tczewie – 252 cm (stan ostrzegawczy to 700 cm)
- Wisła – Ujście Wisły – 513 cm (stan ostrzegawczy to 600 cm)
- Martwa Wisła – Gdańsk Sobieszewo – 505 cm ( stan ostrzegawczy to 550 cm)
Poziom Wdy, Wierzycy i Łupawy jest określany jako strefa stanów wysokich.
We wtorek (17 września) w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięli udział przedstawiciele pomorskich służb oraz nadwiślańskich powiatów.
Po informacjach, które usłyszeliśmy na posiedzeniu sztabu kryzysowego, możemy powiedzieć, że nasz region jest bezpieczny, natomiast musimy trzymać rękę na pulsie i być przygotowanym
- powiedziała na posiedzeniu wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
GALERIA: Powódź w Gdańsku w 2001 roku. Koszmarny widok. Zalane były ulice i domy
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].