Gdynia

i

Autor: East News / WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ponad półtora miliarda euro dla Pomorza! Skąd taka kasa i na co będzie wydana?

2021-06-24 13:08

W ramach Umowy Partnerstwa na programy regionalne na Pomorzu trafi 1,674 mld euro ze środków unijnych. To o ponad 540 mln euro więcej niż w pierwotnej wersji umowy. Jak czytamy na stronie samorządu województwa pomorskiego, daje to możliwość zrównoważonego rozwoju naszego regionu.

Ostatnie spotkanie władz regionu z ministerstwem Funduszy i Rozwoju odbyło się 23 czerwca 2021 r. w Warszawie. Samorząd województwa reprezentował m.in. marszałek Mieczysław Struk.

Pieniądze na rozwój regionu

Według pierwotnych założeń Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021–2027 województwo pomorskie miało otrzymać aż o 736 mln euro (3 mld zł) mniej na program regionalny. To prawie 40 proc. mniej niż w poprzedniej perspektywie (2014-2020). W przeliczeniu na jednego mieszkańca Pomorza – tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014–2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach.

Środki, wynegocjowane na podstawie Umowy Partnerstwa, są przeznaczane m.in. na Regionalny Program Operacyjny, który wspiera różnorodne inicjatywy lokalne, rozwój transportu, ochrony zdrowia, przedsiębiorczości, edukacji i działalność organizacji pozarządowych.

Na zaproponowany przez ministerstwo mechanizm dzielenia pieniędzy natychmiast zareagował nie tylko samorząd województwa pomorskiego, ale i samorządowcy z miast, powiatów czy gmin. W podpisanym przez kilkudziesięciu przedstawicieli apelu, zwrócili się do rządu o to by:

„Pieniądze były dzielone w sposób transparentny, jak każde środki publiczne. Województwo pomorskie ma prawo uzyskać środki na wsparcie, aby rozwijało się tak samo, jak inne regiony europejskie, a nie zostało w tyle.”

Ponad 12 tys. Pomorzan podpisało petycję, w której apelowali o zwiększenie funduszy unijnych dla województwa pomorskiego, co najmniej o kwotę, o którą pomniejszone zostały środki planowane przez rząd na perspektywę 2021-2027.

W środę, 23 czerwca w Warszawie odbyła się ostateczna runda negocjacji na linii samorząd województwa – ministerstwo. Długie negocjacje, merytoryczne argumenty, dobrze przygotowana wizja rozwoju regionu, ale także presja ze strony zarówno samorządowców, jak i wszystkich mieszkańców naszego regionu, przyniosły efekt.

Jak dobrze znasz Trójmiasto?

Pytanie 1 z 5
Jaka jest największa dzielnica w Trójmieście pod względem liczby mieszkańców?

Mamy dobrą wiadomość dla Pomorza. Doszliśmy do porozumienia w sprawie środków unijnych dla naszego regionu. Otrzymamy 1,674 mld euro – poinformował marszałek Struk. 

Przed negocjacjami kwota, jaką miało otrzymać Pomorze wynosiła niespełna 1,2 mld euro.

Zlot zabytkowych samochodów w Bydgoszczy