Ponad 8 lat starań i deklaracje parlamentarzystów. Co dalej z ustawą metropolitalną dla Pomorza?

i

Autor: gdansk.pl

Pomorze

Ponad 8 lat starań i deklaracje parlamentarzystów. Co dalej z ustawą metropolitalną dla Pomorza?

2024-11-05 13:48

Ponad 1,6 miliona mieszkańców pomorskiej Metropolii czeka na ustawę, która ogromnie zwiększy możliwość współpracy samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk - Gdynia - Sopot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji deklaruje zakończenie prac do końca 2024 r. W poniedziałek, 4 listopada, w tej sprawie z parlamentarzystami spotkali się pomorscy samorządowcy.

Kalendarium prac nad ustawą metropolitalną w 2024 r.

Pomorscy parlamentarzyści i samorządowcy spotkali się w poniedziałek, 4 listopada, by porozmawiać o przyjęciu przez Sejm i Senat ustawy formalizującej istnienie Metropolii Gdańsk - Gdynia - Sopot. Projekt ustawy dla pomorskiej metropolii trafił do kancelarii Sejmu wiosną br. i wciąż nie stał się przedmiotem obrad żadnej z izb.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska przypomniała, że prace nad ustawą metropolitalną trwają cały czas.

Między innymi o tym, jak bardzo jest nam to prawo potrzebne, rozmawialiśmy z ministrem Tomaszem Szymańskim w ubiegłym tygodniu. Dziękuję wojewodzie pomorskiej Beacie Rutkiewicz, ponieważ to z jej inicjatywy odbyło się to spotkanie (podczas rozmów padła deklaracja ministra o zakończeniu prac nad projektem ustawy w rządzie do końca br., o czym już informowaliśmy.

W MSWiA został powołany zespół roboczy, który wspólnie z samorządowcami z Pomorza i ze Śląska pracuje nad pomorską ustawą, zmieniającą jednocześnie ustawę dotyczącą jedynej do tej pory w Polsce metropolii: Górnośląsko-Zagłębiowskiej (GZM).

Przez ostatni rok wspólnie z zarządem Metropolii Śląskiej odbyliśmy kilkanaście roboczych spotkań w MSWiA. Projekt ustawy podoba się w ministerstwie. To ogrom prac, także dlatego, że wprowadzenie ram prawnych dla metropolii wymaga równolegle zmian w 17 ustawach. Tych rozmów nie byłoby, gdyby drzwi do gabinetu w ministerstwie nie były dla nas otwarte na roboczym poziomie, gdyby nie dobry klimat polityczny wokół ustawy, do czego bezpośrednio przyczyniły się prezydentki Gdańska i Sopotu oraz pomorski zespół parlamentarny

- mówił Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS).

Posłanka Magdalena Kołodziejczak, przedstawicielka prezydium Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego, przypomniała, że pierwsza uchwała pomorskich samorządowców dotycząca ustawy skierowana do rządu RP powstała w 2016 r. w Szymbarku. Przez ponad osiem lat wójtowie, starostowie, prezydenci i burmistrzowie zabiegali o rozpoczęcie prac nad ustawą.

Co zmieni ustawa metropolitalna?

Dzięki nowej ustawie Pomorze otrzyma dodatkowe środki finansowe, które pozwolą rozwinąć sieć drogową i komunikację w regionie. Ustawa metropolitalna to także bardziej dynamiczny rynek pracy, bogatsza oferta kulturalna i edukacyjna.

Po co Metropolia Gdańsk - Gdynia - Sopot?

To przede wszystkim możliwość integracji komunikacji publicznej na obszarze wszystkich gmin metropolii, także z transportem kolejowymProwadzenie wspólnej i spójnej polityki zagospodarowania przestrzennego.Wspólne dla wszystkich samorządów działania związane ze środowiskiem i adaptacją do zmian klimatu (np. w zakresie zwiększania puli energii pochodzącej z lokalnych, odnawialnych źródeł energii).Usankcjonowanie metropolii to wreszcie możliwość sięgnięcia po dodatkowe środki finansowe z podatków, wysokości ok 300 - 400 mln złotych, przeznaczone na wszystkie wyżej wymienione cele.

Źródło: Gdańsk.pl 

Najwyższe budynki Trójmieście. Niektórych nie spodziewasz się na tej liście! [GALERIA]

Tak głosują Polacy z USA. Sonda