Pieniądze w ramach "Pól Nadziei na Pomorzu" były zbierane od 14 kwietnia. Finał akcji, w której kwestowało blisko 3 tys. wolontariuszy m.in. na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka odbył się w niedzielę 23 kwietnia br. w Gdańsku.
„Pola Nadziei odbywają się co roku na wiosnę w całej Polsce. U nas na Pomorzu spotykamy się w grupie kilku hospicjów i wspólnie organizujemy to święto, które ma na celu promocję idei hospicyjnej - samych hospicjów, a także tego co się w nich dzieje. Chcemy odczarować to słowo, bo generalnie ono się źle kojarzy i ludzie boją się hospicjów. A tak naprawdę nie ma czego. Jesteśmy po to żeby pomagać, żeby być z osobami najbardziej potrzebującymi”
– powiedziała prezes Pomorskiego Hospicjum Dla Dzieci w Gdańsku Dorota Kaszubowska.
Osoby, które dokonały wpłaty na rzecz hospicjów w ramach podziękowań otrzymały żółte żonkile. „W tym roku w dużej mierze ograniczyliśmy żywe kwiaty, na rzecz żonkili tworzonych przez dzieci w szkołach w ramach zajęć plastycznych lub wolontariackich” – dodała Dorota Kaszubowska.
Dochód zebrany podczas Pól Nadziei na Pomorzu wesprze działalność Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci Bursztynowa Przystań oraz Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
W ubiegłorocznej akcji „Pola Nadziei na Pomorzu” zebrano 584 tys. zł.
„Pola nadziei” narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta. W ramach akcji co roku na początku października w okolicach Światowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej (który jest obchodzony w drugą sobotę tego miesiąca) ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol.