Sposób na pękające pomidory
Uprawa pomidorów to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. By wyrosły tak, jak sobie to wyobrażaliśmy, potrzeba wielu zabiegów. Rozpoczynamy je od samego zasiewu, na zbiorach kończąc. Odpowiednie podlewanie, nawożenie, obrywanie liści to chleb powszedni wszystkich amatorów uprawy pomidorów.. Kilka miesięcy pracy i wreszcie są– najpierw zielone, a następnie coraz większe, czerwone owoce. I gdy już mamy je zebrać, te nagle pękają. Wielu ogrodników łapie się za głowę, gdyż zrobili wszystko zgodnie z instrukcjami. Wyjaśnię krok po kroku co poszło nie tak i jak to naprawić.
Dlaczego pomidory pękają?
Powodów pękania pomidorów może być kilka. Najczęstszym jest ich nierównomierne podlewanie. Jeśli nie robimy tego regularnie, podlane po nadmiernym przesuszeniu pomidory bardzo szybko chłoną wodę i magazynują ją „na zapas”. To powoduje ich szybkie pęcznienie i przerwanie skórki. Pomidory mogą pękać również z powodu zbyt małej liczby liści, zbyt intensywnego nawożenia azotem, czy niedoboru potasu. Jeżeli wiemy, że trudno będzie nam spełnić powyższe warunki, warto postawić na bardziej odporne odmiany pomidorów – Jawor, Koralik czy Rumba Ożarowska.
Co zrobić, by pomidory nie pękały?
Jak łatwo wywnioskować z powyższych przyczyn ich pękania, kluczowe jest ich regularne podlewanie. A jeśli przesuszenie mimo wszystko się przydarzy, nie wlewajmy w glebę od razu dużych ilości wody. Rośliny należy podlewać stopniowo przez kilka dni i sukcesywnie zwiększać wilgotność. Należy również prawidłowo usuwać liście i zadbać o nawożenie.
Czy pęknięte pomidory można jeść?
Popękane pomidory, co prawda nie najlepiej prezentują się na zdjęciach, jednak w żadnym wypadku nie wpływa to na ich smak i wartości odżywcze. Oczywiście o ile nie zaczęły się psuć. Dochodzi do tego zazwyczaj w głębokich uszkodzeniach. Przy powierzchownym pęknięciu, nic takiego nie powinno mieć miejsce. W jednym i drugim przypadku pomidora należy zjeść jednak jak najszybciej.