przejazd pkp

i

Autor: materiały prasowe

Bezpieczeństwo

Polacy robią to źle! Po tym nagraniu wszystko jest jasne

Wypadki kolejowe z udziałem samochodów to w Polsce prawdziwa plaga. Przejazdy, które są zabezpieczone rogatkami powinny być bezpieczniejsze, jednak często kierowcy popełniają tu błędy. Trwa akcja informacyjna pod nazwą "bezpieczny przejazd" - Policjanci wraz z PKP przygotowali kilka instruktaży dla kierowców.

Policja oraz PKP publikuje na Tweeterze kolejne filmiki, które mają edukować o tym jak zachować się na przejazdach kolejowych. Kierowcy popełniają tu wiele błędów. Gdy znajdziemy się w potrzasku: na torach, pomiędzy rogatkami czyli tzw. szlabanami pozostaje nam tylko jedno: staranować je naszym pojazdem i zjechać z toru. Na filmach symulowane są groźne sytuacje w których może dojść do wypadku z udziałem pociągu.

Wjechałeś na przejazd kolejowy, a zapory zamknęły się? Nie panikuj ❗️ Nie kombinuj z ustawianiem pojazdu równolegle do torów❗️ Po prostu wyłam rogatkę wjeżdżając w nią samochodem

- taki komunikat przedstawiają funkcjonariusze.

Policjanci namawiają do tego, by nie bać się wyłamania i zniszczenia rogatek kolejowych. Film obejrzycie poniżej.

Policja namawia do niszczenia rogatek

Wyłamanie rogatek może uratować życie przekonują funkcjonariusze. Gdy jednak dokładniej przyjrzymy się tej radzie, kierowca za zniszczenia zapłaci z własnej kieszeni, choć początkowo szkoda zostanie pokryta z polisy OC samochodu. 

Jeśli kierowca złamie rogatkę, co do zasady jego ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia kosztów szkody do wysokości sumy gwarancyjnej. Kierowca będzie musiał jednak zwrócić zakładowi ubezpieczeń wszystkie poniesione koszty, jeśli wyrządzi szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu czy innych środków odurzających. Ubezpieczyciel zażąda również zwrotu wypłaconego odszkodowania, gdy kierujący pojazdem ucieknie z miejsca zdarzenia

- wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z Rankomat.

Wypadki kolejowe na przejazdach - jak ich uniknąć?

Na szali stawiamy jednak życie nasze oraz innych osób: gdy dojdzie do wypadku kiedy pozostawimy samochód na torach zapłacimy dużo większą cenę. Na kolejnym filmiku funkcjonariusze instruują jak zachować się gdy na przejeździe kolejowym zepsuje nam się samochód. Warto znać tą procedurę. Obejrzyjcie film poniżej. 

Mandat za wjazd na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, to aż 2000 zł i 15 punktów karnych. Jest to też jedno z wykroczeń, które w razie recydywy, zakończy się zatrzymaniem prawa jazdy (razem 30 pkt karnych) oraz nałożeniem mandatu dwukrotnie wyższego niż kwota standardowa, czyli aż 4000 zł.

Co zrobić na przejeździe kolejowym

Dzięki instrukcjom policji wiem już co zrobić, gdy zostaniemy zablokowani pomiędzy dwoma szlabanami ale jak powinien zachować się kierowca zbliżający się do przejazdu?

  • zachować ostrożność
  • nie wjeżdżać gdy rogatki zaczynają się opuszczać 
  • nie wjeżdżać na przejazd gdy światła ostrzegawcze zaczynają lub nie skończyły mrugać
  • gdy zostaniemy na przejeździe z powodu awarii lub zamkniętych rogatek - za wszelką cenę musimy go opuścić wysiadając z samochodu lub niszcząc rogatki.
Wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego sygnału