Słowiński Park Narodowy. Perła Polskiego Wybrzeża
Słowiński Park Narodowy to miejsce, które zachwyca swoim naturalnym pięknem i różnorodnością. Niezależnie od pory roku, park przyciąga turystów swoją nietuzinkową przyrodą, która zachęca do odkrywania, podziwiania i wspólnego ochrony tego skarbu.
Słowiński Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych i zarazem najciekawszych zakątków Pomorskiego. Wiodące tutaj szlaki pełne są najróżniejszych atrakcji, które zadowolą nawet najwybredniejszych turystów.
- podaje pomorskie.travel.pl
Ruchome Wydmy w Łebie. Atrakcja, która zachwyca
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy, które tworzą niepowtarzalny krajobraz. Ruchome wydmy zlokalizowane są na ok. 500 ha powierzchni i tworzą teren przypominający pustynię piaskową. Park w 1977 r. został włączony do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Na terenie zabytkowego kompleksu Osady Latarników w Czołpinie znajduje się Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie m.in. przedstawiono historię powstania Parku oraz przybliżono walory jego środowiska naturalnego.
Park swoją nazwę zawdzięcza grupie etnicznej Słowińców, która zamieszkiwała tereny północno-zachodniej części województwa pomorskiego nad jeziorami Gardno i Łebsko. Zwiedzający Słowiński Park Narodowy mogą zapoznać się z ich kulturą w skansenie zlokalizowanym we wsi Kluki.
- dodaje oficjalny portal samorządu województwa pomorskiego.
Atrakcje turystyczne Słowiński Park Narodowy
- Wydmy ruchome, z najwyższymi – Łączką oraz Czołpińską
- Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie
- Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
- Latarnia Morska Czołpino o wysokości 25 m i ścieżka przyrodnicza Latarnia
- Wzgórze Rowokół o wysokości 115 m, najwyższe wzniesienie na Pobrzeżu Słowińskim, święta góra Kaszubów, z wieżą widokową i ścieżką przyrodniczą „Rowokół”. Do 2019 na wzgórzu, w obrębie terenu chronionego, gmina Smołdzino zgodnie z decyzją otrzymaną od ministra środowiska Jana Szyszki ma rozpocząć budowę drewniano-ceglanej kaplicy pw. św. Mikołaja.
- Poligon niemiecki z czasów II wojny światowej na Mierzei Łebskiej w okolicach Rąbki