Podatek od kota? To nie żart! Sprawdź, kiedy musisz go zapłacić

i

Autor: pixabay.com/canva

podatki

Podatek od kota? To nie żart! Sprawdź, kiedy musisz go zapłacić

Kot to niejednokrotnie członek rodziny, dlatego bardzo często traktujemy go na takich samych prawach, co pozostałych domowników. Wielu posiadaczy tych zwierząt nie wie jednak, że za jego posiadanie, w pewnych przypadkach, muszą zapłacić podatek.

Właściciele czworonogów, są w stanie zapłacić niemałe pieniądze w zamian za dobrostan swoich zwierzaków. Jak się okazuje, do sporych wydatków na karmę czy leczenie, będą musieli dołożyć również podatek. I choć właściciele psów już od wielu lat zobowiązani są do jego uiszczania, dla miłośników kotów, może okazać się to sporym szokiem.

Podatek od kota? Kiedy zapłacisz?

Miłośnicy kotów, zwłaszcza tych z rodowodem, płacą ogromne pieniądze za przedstawicieli mało popularnych ras. Zakup takiego kota to często kwoty od tysiąca złotych wzwyż. Niestety, do tej ceny oraz opłat za szczepienia, opiekę weterynaryjną  i często specjalistyczny pokarm. doliczyć trzeba dodatkową opłatę.

Jak nietrudno się domyślić, podatek od naszego mruczącego pupila, ściśle wiąże się przede wszystkim z jego ceną. Jeśli zapłacimy za niego nie więcej niż 1 tysiąc zł nie mamy się czym martwić. Jeśli jednak jego wartość jest dużo wyższa, nie unikniemy zapłacenia podatku

Jest to podatek PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) w wysokości 2% wartości zwierzęcia. Jeśli, na przykład, zdecydujemy się na zakup kota brytyjskiego o wartości 2 tys. zł, nasz podatek wyniesie 40 zł. Opłata, w porównaniu do ceny kota, nie jest wysoka. Nie możemy jednak o niej zapomnieć!

Właściciele zwierząt mówią „nie”!

Właściciele zwierząt nie podchodzą do tego zapisu ustawy z entuzjazmem. Twierdzą, że podatek PCC powinien wykluczać zwierzęta, ponieważ na mocy ustawy o ochronie zwierząt, jest to istota żyjąca, mogąca odczuwać cierpienie. Ustawa o podatku PCC określa, że podatkowi podlegają umowy sprzedaży rzeczy.

Jak sztuczna inteligencja widzi Trójmiasto za 100 lat? (Galeria):

Urzędnicy fiskusa nie mają wątpliwości

Wszelkie odwołania od zapisu ustawy nie mają większego sensu. Urzędnicy jednoznacznie wskazują w tych przypadkach na art. 1 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt. Wynika z niego, że w sprawach nieuregulowanych przez ustawę, do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące rzeczy, czyli w tym przypadku ustawę o PCC.

Taki podatek zapłacić musimy w ciągu 14 dni od dnia zakupu kota. Ponadto, do urzędu skarbowego złożyć należy deklarację PCC-3. Można to zrobić w formie elektronicznej. Za zwłokę czekają nas odsetki, a nawet mandat karny!

Kiedy nie zapłacisz?

Istnieją jednak prawne odstępstwa od obowiązku opłaty. Pierwszym z nich jest otrzymanie kota w darowiźnie. Jego wartość nie może przekroczyć jednak 5 733 zł. Zwolnione z podatku są również osoby, które adoptowały, nawet rasowego kota, ze schroniska czy przygarnęły go z ulicy. Podatku nie muszą płacić również osoby, które zakupiły go od sprzedawcy będącego podatnikiem VAT.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Odwiedziłam Ogród Świetlny w Gdyni
Listen on Spreaker.