Pierwszy etap rekrutacji na studia już za nami! Te kierunku studiów są najbardziej oblegane w Trójmieście

2025-07-22 11:25

Ekonomia, dziennikarstwo czy fizjoterapia - to tylko niektóre z najbardziej obleganych kierunków studiów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie w Trójmieście. Jakie kierunki są popularne na Uniwersytecie Gdańskim, politechnice czy GUMedzie? Sprawdziliśmy!

Studenci mile widziani. Trójmiejskie uczelnie prowadzą rekrutację na studia

i

Autor: Pixabay.com

Niemal 30 tys. zgłoszeń. Zakończyła się rekrutacja podstawowa na studia na Politechnice Gdańskiej 

Ekonomia, analityka gospodarcza i zarządzanie inżynierskie najpopularniejszymi kierunkami studiów na PG. Zakończyła się rekrutacja podstawowa na studia I stopnia w roku akademickim 2025/2026. O jedno miejsce ubiegało się 6,6 kandydatów, a liczba zgłoszeń wyniosła niemal 30 tysięcy.

Kandydaci na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia na Politechnice Gdańskiej mogli wybierać spośród 45 kierunków na 8 wydziałach. W ofercie znalazły się dwa nowe, interdyscyplinarne kierunki uruchomione w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy. To technologie kosmetyczne, kierunek łączący chemię, biologię i inżynierię z innowacjami w przemyśle kosmetycznym oraz Engineering Management – międzynarodowa odsłona dotychczasowego kierunku Zarządzanie inżynierskie. 

Najpopularniejsze kierunki studiów na PG

Najpopularniejszymi kierunkami według liczby chętnych przeliczeniu na jedno miejsce były: 

  • Ekonomia – 19,7 os. na miejsce  
  • Analityka gospodarcza – 15,7 
  • Zarządzanie inżynierskie – 14,5 
  • Zarządzanie i inżynieria produkcji – 12,3 
  • Zarządzanie (studia w j. angielskim) – 12,2 

Z kolei najwięcej zgłoszeń wpłynęło na kierunki: 

  • Budownictwo – 1760 
  • Automatyka, cybernetyka i robotyka – 1312 
  • Automatyka, robotyka i systemy sterowania – 1297 
  • Transport i logistyka – 1229 
  • Mechanika i budowa maszyn – 1226 

Uniwersytet Gdański. Nawet 11 osób na jedno miejsce 

Uwzględniając liczbę osób na miejsce w czasie tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Gdańskim największą popularnością wśród kandydatów na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie cieszyły się: Dziennikarstwo i komunikacja społeczna – 10,92 osób na miejsce, Kryminologia – 10,88 osób na miejsce, Psychologia – 10,38 osób na miejsce, Japonistyka – 10 osób na miejsce, Produkcja form audiowizuoalnych – 9 osób na miejsce.

- Jak wskazują wyniki tegorocznej rekrutacji, zainteresowanie studiami na Uniwersytecie Gdańskim utrzymuje się na wysokim poziomie - powiedział Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. - Kandydaci wybierają UG nie tylko ze względu na bogatą i różnorodną ofertę dydaktyczną, ale także na wysoki poziom kształcenia, nowoczesną infrastrukturę i przyjazne środowisko akademickie. Wyniki rekrutacji potwierdzają nasze wysokie pozycje w rankingach krajowych i zagranicznych - zarówno ogólnych, dziedzinowych, jak i dotyczących poszczególnych kierunków. Jak widać - Uniwersytet Gdański pozostaje atrakcyjnym wyborem dla młodych ludzi, którzy chcą się rozwijać, zdobywać wiedzę, a w przyszłości pracować w wymarzonych i dobrze płatnych zawodach.

Natomiast największą liczbę zgłoszeń ogółem odnotowaliśmy na kierunku Psychologia - wybrało ją ponad 1,8 tys. kandydatów. Zaraz po niej największym zainteresowaniem cieszą się: Prawo (ponad 1,3 tys. chętnych), Ekonomia (ponad 1,2 tys. chętnych), Zarządzanie oraz Międzynarodowe stosunki gospodarcze (ponad 1 tys. chętnych).

Wstępne wyniki rekrutacji na studia w GUMed

Zbliżona do zeszłorocznej, również wysoka, jest liczba laureatów i finalistów konkursów i olimpiad krajowych oraz międzynarodowych, którzy zadeklarowali chęć studiowania w GUMed na kierunkach studiów jednolitych magisterskich. W tym roku to aż 47 osób, które aplikowały na kierunki: lekarski (36), lekarsko-dentystyczny (3), fizjoterapia (2), psychologia zdrowia (2), analityka medyczna (1) i farmacja (2).

Najpopularniejszy okazał się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starało się ponad 25 osób (25,2 osób na miejsce, 1 185 kandydatów). Kolejnymi najchętniej wybieranymi przez kandydatów były: fizjoterapia – 14,2 osób na miejsce (991 kandydatów), kierunek lekarski – 11,9 osób na miejsce (3 864 kandydatów) i psychologia zdrowia – 9,8 osób na miejsce (488 kandydatów). Sporym zainteresowaniem cieszyła się również analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 6 osób (6,3 osób na miejsce, 403 kandydatów) oraz farmacja – 479 kandydatów (4,0 osoby na miejsce).

Joanna Kołaczkowska o największej pasji