pilne

i

Autor: eska

Zwierzęta

Pierwsze w tym roku ognisko ASF na Pomorzu. Lekarz weterynarii potwierdza

2024-07-25 17:41

Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu pierwszego w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w województwie pomorskim, w gospodarstwie w Straszewie w powiecie kwidzyńskim - powiadomił Pomorski Urząd Wojewódzki.

Biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowało w piątek, że Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii stwierdził pierwsze w 2024 r. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w województwie pomorskim, na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 23 lipca 2024 r. otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIW-PIB).

"Ognisko ASF nr 1 w 2024 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 161 świń, położonym w miejscowości Straszewo, w gminie Ryjewo w powiecie kwidzyńskim (...), czyli obszarze, gdzie występują chore na afrykański pomór świń dziki"

- czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że presja wirusa w środowisku wokół gospodarstwa oraz wyjścia w pole podczas żniw mimo zabezpieczeń w gospodarstwie doprowadziła, że wirus przedostał się do pomieszczeń, gdzie utrzymywane były świnie - podano.

Jak poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii, gospodarstwo zostało zabezpieczone i objęte dozorem policji. ASF jest chorobą przebiegającą ze skutkiem śmiertelnym dla świń.

W środę 24 lipca 2024r. ognisko choroby zostało zlikwidowane, a zwłoki zwierząt ze skażonego gospodarstwa w eskorcie policji zostały bezpiecznie przetransportowane do zakładu utylizacyjnego. Zadania te były wykonywane przez podmioty uprawnione, nadzorowane i zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną. Gospodarstwo pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej jest w trakcie procesu czyszczenia i dezynfekcji.

W miejscowości, w której wykryto ognisko, obowiązują ograniczenia wynikające z ustanowienia obszaru zapowietrzonego.

Wokół zlikwidowanego ogniska choroby zostały wyznaczone obszary zapowietrzony (o promieniu 3km) i zagrożony (o promieniu 10km), na których utrzymywane będą szczególne środki ostrożności ograniczające możliwość rozprzestrzenienia wirusa, w tym ograniczanie populacji dzików, kontrolowane przemieszczenia świń,

 

"Do właścicieli świń w obszarach występowania ASF gorąco apelujemy o szczególną ostrożność i uważne przestrzeganie zasad bioasekuracji w szczególności w tym żniwnym okresie, przestrzeganie przepisów i stosowanie preparatów biobójczych na wszystkich powierzchniach urządzeń wprowadzanych do gospodarstw, które mogą być przyczyną wniknięcia wirusa na teren gospodarstwa, stosowanie środków ochrony osobistej przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich oraz zabezpieczenia gospodarstw przed dostępem osób trzecich, a także zwierząt dzikich, domowych czy szkodników" - podaje w komunikacie przesłanym PAP WIW.

Jak podaje Wojewódzka Inspekcja Weterynarii, każdy transport świń do i z gospodarstwa może odbywać się wyłącznie za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Quiz z polskich przysłów. Polacy często je mylą, a Twoja babcia ma je w jednym paluszku

Pytanie 1 z 10
Kto, według przysłowia, kołysze dzieci bogatemu?
Czarny bocian będzie diagnozowany w Niemczech