Papież na szczycie G7 ostrzega przed sztuczną inteligencją. To narzędzie fascynujące i groźne

i

Autor: PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

sztuczna inteligencja

Papież na szczycie G7 ostrzega przed sztuczną inteligencją. "To narzędzie fascynujące i groźne"

2024-06-19 13:54

Papież Franciszek wziął udział w forum G7 w Apulii na południu Włoch. W swoim wystąpieniu skierowanym do światowych przywódców odniósł się do kwestii wpływu AI na przyszłość ludzkości. "By sztuczna inteligencja była narzędziem budowy lepszego jutra, musi być zawsze ukierunkowana na dobro każdego człowieka i być inspirowana etycznie" - mówił papież.

Pierwszy papież na szczycie G7

Franciszek jako pierwszy papież jest gościem szczytu, w którym uczestniczą przywódcy Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Kanady, Japonii i Unii Europejskiej.

Na sesję, na której wygłosił przemówienie, przybyli także szefowie państw i rządów innych zaproszonych krajów, wśród nich premier Indii Narendra Modi, prezydenci: Brazylii - Luiz Inacio Lula da Silva, Turcji - Recep Tayyip Erdogan, Argentyny - Javier Milei. Po przybyciu do miejsca obrad - luksusowego ośrodka wypoczynkowego Borgo Egnazia - papież rozmawiał m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Spotkali się po raz drugi od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Sztuczna inteligencja to narzędzie fascynujące i groźne. Można założyć, że wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie miało coraz większy wpływ na życie ludzi, relacje społeczne; „a w przyszłości nawet na sposób, w jaki postrzegamy naszą tożsamość jako istoty ludzkiej

- rozpoczął papież  Franciszek.

"Większa niesprawiedliwość między krajami" 

Przyznał, że temat sztucznej inteligencji jest oceniany ambiwalentnie: „z jednej strony fascynuje możliwościami, jakie oferuje, a z drugiej strony generuje lęk przed konsekwencjami, jakie zapowiada”. Na przykład ta "rewolucja poznawczo-przemysłowa" może umożliwić demokratyzację dostępu do wiedzy, ogromny postęp badań naukowych, powierzenie uciążliwych prac maszynom - wymieniał papież.

„Ale jednocześnie może przynieść ze sobą większą niesprawiedliwość między krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się, między dominującymi a uciskanymi warstwami społecznymi."

Według papieża „z powodu swojej radykalnej wolności, ludzkość wypaczyła cel swojego istnienia, stając się wrogiem samej siebie i planety”

Ten sam los może spotkać narzędzia technologiczne. Tylko wtedy, gdy zagwarantuje się ich powołanie do służby człowiekowi, narzędzia technologiczne ukażą nie tylko wielkość i wyjątkową godność istoty ludzkiej, ale także zadanie, jakie ona otrzymała, aby pielęgnować i strzec planety i wszystkich jej mieszkańców

- dodał Franciszek

Papież Franciszek ofiarą sztuczną inteligencji

Warto przypomnieć, że papież sam stał się ofiarą algorytmów AI. W zeszłym roku Internet zelektryzowały fałszywe zdjęcia papieża wygenerowane przez AI, przedstawiające go w białej, puchowej kurtce. Nie wszyscy od razu zrozumieli, że jest to fake. Przez wielu użytkowników Internetu zostały uznane jako autentyczne, co pokazuje, jak realistyczne mogą być efekty pracy algorytmów AI.

GALERIA: Dworek Sierakowskich w Sopocie. Miejsce z duszą wciąż aktywne

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?