Krocionogowate, czyli wije, które mogą pojawić się w twoim domu. Ich ciało jest wydłużone, segmentowane, szare, brunatne lub czarne. Nogi i czułki są krótkie. W obliczu zagrożenia zwijają się i udają martwe. Wydzielają śmierdzącą substancje, która ma działanie odstraszające.
Jak pisze portal Zielony Ogródek, krocionogi żyją w wierzchnich warstwach gleb, głównie w lasach, parkach i przy zbiornikach wodnych, gdyż lubią dużą wilgotność. Zazwyczaj chowają się pod kamieniami, konarami lub liśćmi. Większość gatunków jest roślinożerna, ale niektóre krocionogi są drapieżne. Krocionogi mogą żyć od 3 do 5 lat.
Krocionogi mogą być bardzo szkodliwe dla człowieka, gdyż roznoszą bakterie, które mogą spowodować rozwój zapalenia płuc oraz problemy gastryczne. Natomiast dotknięcie krocionoga może doprowadzić do podrażnienia skóry. Wynika to z faktu, że wydzielają one trującą dla wielu zwierząt ciecz, przez co krocionogi nie mają zbyt wielu naturalnych wrogów, co sprzyja pojawianiu się ich w dużych ilościach
– czytamy.
Kłopotliwy może być również zapach wydzielany przez krocionogi. Jest intensywny, bardzo nieprzyjemny i może powodować ból głowy.
Jak zwalczyć krocionogi w domu i ogrodzie?
Zwalczenie krocionogów jest trudne, ale da się to zrobić. Jak pisze portal w ogrodzie należy:
- odkażać termicznie glebę i kompostu;
- wapnować gleb;
- stosować środki owadobójcze;
- przygotowywać pułapki, czyli wykopać niewielkie dołki, a następnie włożyć do nich warzywa, resztki roślin i liście.
Gdy krocionogi pojawią się w domu, należy zastosować środki na krocionogi. Opryskać nim wejście do mieszkania/domu, okna oraz rogi podłogi w korytarzach i na klatkach schodowych. Należy także zadbać o to, żeby mieszkanie było suche, uszczelniając okna, stosując osuszacze.
Październikowy sztorm na Bałtyku