Niezdana matura to nie koniec świata
W 2024 roku maturzyści poznają swoje indywidualne punktu z egzaminu dojrzałości we wtorek, 9 lipca. Wtedy też zostaną opublikowane online w systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika). Nie podano jednak konkretnej godziny ogłoszenia wyników, choć mona się spodziewać, że tak jak w poprzednim roku będzie to godzina 8:30.
Aby zdać podstawowe egzaminy pisemne i oraz ustne należy uzyskać minimum 30 proc. wymaganych punktów. Ponadto maturzyści mieli obowiązek przystąpienia także do minimum jednego przedmiotu w zakresie rozszerzonym. W tym przypadku nie obowiązywał jednak tzw. próg zdawalności.
Co w momencie kiedy uczeń nie uzyska tego minimalnego progu? Nic traconego!
Odwołanie od wyników matury 2024. Jak wygląda procedura krok po kroku?
Jest kilka istotnych etapów procedury odwołania od matury. Co mogą zrobić maturzyści którzy nie zgadzają się z ocenę ich egzaminu? Ile czasu na odwołanie od wyniku matury?
Przez sześć miesięcy od daty ogłoszenia wyników (7 lipca 2023) można składać wniosek o wgląd do matury. Wniosek można znaleźć m.in na stronie CKE – można złożyć osobiście w siedzibie właściwej OKE, ale także mailowo czy listownie. Następnie, w ciągu pięciu dni od otrzymania wniosku, dyrektor danego OKE wyznacza termin wglądu, który odbywać się będzie w siedzibie OKE.
"Na obejrzenie swojej pracy zdający ma 30 minut. Może fotografować egzamin i zadawać pytania pracownikowi OKE. Przed wejściem należy okazać dowód osobisty. Po wglądzie w pracę uczeń ma dwa dni na złożenie wniosku o weryfikację liczby punktów. Wzór takiego wniosku również jest dostępny na stronie CKE" - przedstawia portal strefaedukacji.pl
Po wskazaniu, które numery zadań według maturzysty została błędnie oceniona, odpowiedź powinna pojawić się po 7 dniach. W przypadku kiedy OKE stwierdzi, że liczba punktów przyznanych uczniowi jest zbyt małą - wystawi nowy dokument dojrzałości. Jeśli nie – maturzysta ma prawo odwołać się do drugiej instancji.
"Wówczas można odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Na złożenie kolejnego wniosku ma się maksymalnie siedem dni. W takim wniosku również zamieszcza się numery źle ocenionych zadań. Jednak w przypadku drugiej instancji możliwe jest jedynie zgłaszanie zadań otwartych. Ponadto trzeba zawrzeć także uzasadnienie dotyczące tego, dlaczego dane zadanie zostało poprawnie rozwiązane. Decyzja Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczna" - dodaje portal.
Odwołania od wyniku matur. Czy warto się odwołać od wyniku matury?
Złożono 41,6 tys. wniosków o wgląd do prac tegorocznych matur. Pomyłki w wynikach sięgają kilkudziesięciu procent – pisała w 2023 roku "Rzeczpospolita".
Dziennik przytoczył przykład maturzystki, która oblała egzamin pisemny z języka polskiego.
"Spędziła całe lato, przygotowując się do egzaminu poprawkowego. W międzyczasie złożyła wniosek o ponowne sprawdzenie pracy do okręgowej komisji egzaminacyjnej, a gdy to nie pomogło – odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Gdy już napisała egzamin poprawkowy, nadeszła wiadomość z komisji: maturę w pierwszym terminie zdała i to na 72 proc. (próg zaliczeniowy to 30 proc. – PAP)" – czytamy.
Według "Rz" po interwencjach maturzystów wyniki egzaminów zmieniono w ponad 2,5 tys. przypadków.
W ocenie prezesa Stowarzyszenia Umarłych Statutów Łukasza Korzeniowskiego uczniowie, którzy ponieśli szkodę związaną z zaniżonym wynikiem matur, powinni dochodzić od komisji odszkodowania i zadośćuczynienia za krzywdę związaną ze stresem.