– Mówię tu o właścicielach restauracji, barów, salonów kosmetycznych, siłowni. Zostaną zwolnieni z czynszu za ten okres. Będzie to wymagało ich wniosku, gdyż innej możliwości nie przewiduje prawo. Obiecuję jednak, że każdy z takich wniosków zostanie rozpatrzony pozytywnie – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Włodarz miasta zdecydował się także o wprowadzeniu kolejnego ułatwienia dla przedsiębiorców, których szczególnie dotyka pandemia koronawirusa. Firmy, które musiały tymczasowo zamknąć swoje lokale nie będą płacić za odbiór odpadów. – Po wznowieniu działalności przedsiębiorcy powinni złożyć wniosek o umorzenie zaległości w opłatach za gospodarowanie odpadami. Wniosek o umorzenie powinien zawierać adres nieruchomości, imię i nazwisko (nazwę przedsiębiorcy) którego działalności umorzenie ma dotyczyć oraz dokumentację o sytuacji finansowej firmy np. bilans, rachunek zysków i strat itp – pisze w komunikacie Agata Grzegorczyk, rzecznik gdyńskiego magistratu.
Wsparcie małym firmom oferują także większe przedsiębiorstwa.
– Pomagamy firmom przejść na system pracy zdalnej w oparciu przede wszystkim o bezpieczne rozwiązania technologiczne. Oczywiście, nasze działania są non-profit, nie pobieramy za to żadnej opłaty – mówi Dominika Czyżewska z AY Prime.
Lokalni przedsiębiorcy wspierają się także za pośrednictwem facebookowej grupy #wspierajlokalnybiznes. W ciągu zaledwie czterech dni, do grupy dołączyło ponad 3 tysiące osób, które szukają pomysłu na przetrwanie w tym trudnym okresie. – Staramy się trafić do małych i średnich firm, lokalnych, które w pierwszej kolejności ucierpiały na wszelkich ograniczeniach dotyczących działalności. Pomimo obecnej sytuacji większość firm stara się działać; zmienić formę działalności na on-line, przestawiać się na dowóz swoich produktów, cześć wprowadza do oferty nowe produkty. Nasza grupa ma za zadanie ułatwić im dotarcie do nowych klientów – mówi Grzegorz Stypik, założyciel grupy. – Mamy też program mentoringu, do którego zgłosiło się kilka osób, a które chętnie dzielą się pomysłami i doświadczeniem na temat tego, co i jak można zaimplementować w swoim biznesie, żeby się odnaleźć w aktualnych warunkach – dodaje Stypik.
Na umorzenie czynszu w gminnych lokalach zdecydował się także Gdańsk. Na razie - na czas jednego miesiąca. – Będziemy monitorować sytuację i rozważymy całościowe lub częściowe umorzenie tego czynszu również w 3 kolejnych miesiącach – zapewnił podczas czwartkowej konferencji Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. – Kryzys, który nadchodzi dotyczy różnych branż. Branże, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, będą rozpatrywane indywidualnie, na wniosek. Apelujemy do wszystkich restauratorów, którzy mają wydane decyzje na ogródki gastronomiczne, żeby złożyli wniosek o odstąpienie. Wiemy, że w tej chwili te ogródki i tak nie funkcjonują. Nie chcemy pobierać za nie opłat – podkreślał.