Zostawiłeś spowiedź na ostatnią chwilę? Nie warto zwlekać

i

Autor: pixabay.com

Odpust zupełny - co oznacza? Jak można go uzyskać i ofiarować za zmarłego we Wszystkich Świętych?

2022-10-31 12:42

Odpust to nic innego jak darowanie kary, która wynika z popełnionych grzechów. Czym jest zatem odpust zupełny? Jak można go uzyskać i ofiarować za zmarłego? Wyjaśniamy poniżej.

Co to jest odpust zupełny?

Jak podaje portal odpust.sos.pl, praktyka zyskiwania odpustów przez wiernych w Kościele katolickim ma wielowiekową tradycję. Aby ten drogocenny dar Boży mógł ktoś uzyskać i być przekonany o tym, że go rzeczywiście uzyskał, musi dokładnie zapoznać się z całością nauki o odpustach, zawartą w dwóch najnowszych dokumentach Stolicy Apostolskiej.

Odpust zupełny jest natomiast stanem, w którym grzesznikowi odpuszczone zostają wszystkie kary doczesne za popełnione grzechy (odpust cząstkowy oznacza odpuszczenie tylko części kar). 

Kto może uzyskać odpust zupełny?

„Aby ktoś był zdolny uzyskać odpust musi być:

1. ochrzczony,

2. wolny od ekskomuniki,

3. w stanie łaski uświęcającej przynajmniej pod koniec wypełniania przepisanego dzieła” (Ench. ind., norma 17 § 1).

4. „Kto zaś jest zdolny do uzyskania odpustu, wtedy go rzeczywiście uzyskuje, gdy ma przynajmniej ogólną intencję zyskiwania odpustu i wypełnia w określonym czasie nakazane czynności w sposób należyty, przewidziany w nadaniu odpustu” (Ench. Ind. norma 17 § 2) - pokreśla portal. 

W nawiązaniu do powyższego sformułowania, iż wierny rzeczywiście uzyskuje odpust (np. zupełny), trzeba wyjaśnić, że Kościół w ciągu wieków zwalczał dwie skrajne tendencje w nastawieniu wiernych co do możliwości uzyskania odpustów oraz co do ich wartości. Tendencja pierwsza – to błędne mniemanie o zbyt łatwej możliwości uzyskania odpustu, nawet zupełnego. Natomiast druga tendencja – to lekceważenie wartości odpustu (zwłaszcza zupełnego) lub powątpiewanie, a nawet zaprzeczanie możliwości jego uzyskania. Skrajnym przypadkiem drugiej tendencji jest powątpiewanie i zaprzeczanie kompetencji Kościoła co do udzielania takich nadzwyczajnych darów.

Odpust zupełny - warunki

Przykłady czynności dających odpust zupełny na codzień podaje przez portal Odpust Info:

  • Pół godziny Adoracji Najświętszego Sakramentu.
  • Odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem, choćby ukrytym w Tabernakulum, przebywając w kościele lub kaplicy w granicach Polski.
  • Odmówienie jednej części Różańca Świętego (5 tajemnic) w kościele albo w kaplicy albo rodzinie albo we wspólnocie (zakonnej, wspólnocie wiernych, wiele osób zgromadzonych w szlachetnym celu) – w sposób ciągły, z rozważaniem tajemnic różańcowych.
  • Odprawienie Drogi Krzyżowej przed stacjami prawnie erygowanymi - połączone z rozważaniem Męki i Śmierci Chrystusa i przechodzeniem od stacji do stacji; w publicznym odprawianiu wystarczy przechodzenie prowadzącego.
  • Czytanie Pisma Świętego przez przynajmniej pół godziny z czcią należną Słowu Bożemu i na sposób lektury duchowej, z tekstu zatwierdzonego przez władzę kościelną. Kto nie może czytać osobiście, wystarczy gdy słucha czytającego nawet przez środki audiowizualne.

Istotnym jest jednak, by - poza wymienionymi powyżej - zawsze zostały spełnione tzw. warunki szczegółowe odpustu (w innym przypadku odpust będzie tylko cząstkowy):

  • spowiedź sakramentalna,
  • Komunia eucharystyczna,
  • modlitwa w intencjach Ojca Świętego,
  • brak przywiązania do grzechu (nawet powszedniego).

Odpust zupełny w listopadzie. Jak ofiarować go za zmarłego? Musisz to wiedzieć przed Wszystkich Świętych

Sprawa jest dość prosta. By uzyskać odpust zupełny za zmarłego, musisz spełnić warunki szczegółowe wskazane wyżej, oraz odwiedzić w pierwszych dniach listopada (od 1 do 8 listopada) cmentarz i tam pomodlić się za bliską osobę zmarłą dowolną modlitwą.

Wyjątkiem jest Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada. Wtedy pomodlić się za zmarłego możesz również w kościele.