Jesień na półwyspie helskim. Dlaczego warto pojechać nad Bałtyk?

i

Autor: Monika Czekańska

wakacje

Od kiedy można się kąpać w Bałtyku? Kluczowa jest jedna kwestia

2024-05-21 11:38

Piękna pogoda w maju zachęca do wizyty nad morzem czy zatoką. Jak jest z kąpielą w tych miejscach? Mówi się często, że ważna jest data. Istnieje stary ludowy zwyczaj, zgodnie z którym bezpieczne mogą zacząć się dopiero po Nocy Świętojańskiej, czyli 24 czerwca. Kluczowa jest jednak inna kwestia. Wiedzieliście o tym?

Mit Świętego Jana. Od kiedy można się kąpać w Bałtyku? 

Jak mawia staropolski przesąd, lepiej nie kąpać się przed 24 czerwca, czyli przed św. Janem. Skąd się wziął taki pomysł? Mowa tu o wierzeniach według których woda przed tym dniem jest „przekwitnięta” lub „ogrzmięta”, co miało symbolizować niebezpieczeństwo. Czas pokazał, że różnego rodzaju zanieczyszczenia wody mogą pojawić się nawet w środku sezony, co często się dzieje. 

To warto zapamiętać. Kiedy nie wolno się kąpać?

Przy okazji spędzania czasu na plaży kąpiąc się w Bałtyku, zatoce czy jeziorze trzeba zwrócić uwagą na zasady panujące na danym kąpielisku. To czy nad wodą jest bezpiecznie zależy od wielu czynników atmosferycznych i pogodowych.  Kiedy nie należy się kąpać?

  • Kiedy widzimy czerwoną flagę
  • Kiedy nie pozwana na to pogoda (burze, ulewy)
  • Kiedy woda jest zanieczyszczona (sinice, bakterie) 
  • Kiedy nie czujemy się dobrze. 

Od kiedy można się kąpać w Bałtyku? Kluczowa jest jedna kwestia

sezon kąpielowy w Polsce rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 września - tak wynika z ustawy o prawie wodnym. Jak pisaliśmy jednak wcześniej, to nie data jest ważna przy podjęciu decyzji o kąpieli w morzu. Jednym z wymogów do kąpieli jest temperatura wody – musi ona przekraczać 14°C. 

"Eksperci apelują, aby planować kąpiele w jeziorach i rzekach wtedy, gdy temperatura wody osiągnie minimum 18 st. Celsjusza. To nadal bardzo zimna woda, w której kąpiel raczej nie kojarzy się z przyjemnością. Najlepsza temperatura do zażywania kąpieli wynosi od 22 do 25 st. Celsjusza. Przy czym temperatura powietrza powinna być wyższa o ok. 4 st. Celsjusza" - zaznacza Onet.pl 

W tych miastach jest najcieplejsza woda w Bałtyku. W topce spore zaskoczenie!

Z danych IMGW wynika, że najlepszym kierunkiem, jaki możemy obrać, jeśli zależy nam na ciepłej wodzie, będzie Puck, w którym jej temperatura osiąga nawet 21 stopni Celsjusza. Od wielu lat jest on popularnym kierunkiem, choć to miejscowość, która nie jest typową sezonową bazą. Puck posiada również w przeciwieństwie do innych miejsc wybieranych na urlopy, sporo atrakcji poza sezonem. Mowa m.in o jego historycznych aspektach czy o Hucie Szkła, która znajduje się na Starym Rynku.

Gęś Pipa robi furorę nad Bałtykiem