Mieszkanie plus w Krakowie: Kłopoty najemców. Radni interweniują ws. programu

i

Autor: davidlee770924/cc0/pixabay

Od bezpłatnego mieszkania dla pracownika trzeba zapłacić ZUS? Przepisy nie mówią o tym wprost!

2023-02-13 13:45

Podatek od udostępnienia mieszkania dla pracownika. Kto musi go zapłacić? Pracodawca czy pracownik? Ile on wynosi? Co mówią przepisy? To nie jest takie proste.

Jeśli pracodawca udostępnia mieszkanie pracownikowi, musi on wiedzieć, że stanowi on przychód pracownika. Zgodnie z art.12 ust.1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania, w szczególności:

  • wynagrodzenie zasadnicze;
  • wynagrodzenie za godziny nadliczbowe;
  • dodatki i nagrody;
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop;
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika;
  • wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo płatnych.

Udostępnienie lokalu mieszkalnego pracownikowi stanowi dla niego przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, jeżeli pracownik nie ponosi żadnych kosztów, lub z tytułu świadczeń częściowo płatnych, jeżeli pracownik ponosi tylko część kosztów.

Przepisy nie mówią wprost

Przepisy ustawy o PIT nie definiują wprost, czym jest nieodpłatne świadczenie. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 16 października 2006 roku, FPS 1/06 ustalił że, nieodpłatne świadczenie ma na gruncie podatku dochodowego „szerszy zakres niż w prawie cywilnym, obejmuje bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu”. 

Nieodpłatne świadczenia uzyskiwane przez pracownika jako jego przychód była także przedmiotem analizy Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z 8 lipca 2014 roku, K/7/13, uznał, że „za przychód pracownika mogą być uznane świadczenia, które:

  • po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie);
  • po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów”.

Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń ustala się zgodnie z art. 11 ustawy o PIT i w odniesieniu do udostępnienia pracownikowi lokalu mieszkalnego jest nią równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu. Jeżeli pracownik w części pokrywa opłaty związane z najmem, jego przychodem będzie różnica pomiędzy wartością rynkową czynszu a odpłatnością ponoszoną przez pracownika

– pisze Poradnik Pracownika. 

Aby rozliczyć przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu mieszkalnego dla pracownika, należy wziąć pod uwagę rynkową wartość czynszu za podobne mieszkanie w danej miejscowości.

Morsowanie pod Bydgoszczą