W miarę obniżania się średniej temperatury otoczenia, większość kierowców – ci, którzy nie korzystają z ogumienia całorocznego – musi zaplanować sobie sezonową wymianę opon (lub całych kół, jeśli mają dwa komplety felg), o ile jeszcze tego zrobili.
Obowiązek zmiany opon na zimowe od 1 GRUDNIA? Ważne informacje dla kierowców!
W Unii Europejskiej w wielu krajach istnieje obowiązek zmiany opon na okres zimowy. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe.
Francuzi już wprowadzają nowe przepisy, więc jadąc na zimowy wypoczynek do tych konkretnych miejscowości będziecie musieli wyposażyć swoje samochody w zimowe opony. I to bez względu na panującą aktualnie pogodę – do 31 marca.
Polecany artykuł:
W Polsce póki co takiego obowiązku nie ma, choć niewykluczone, że w kolejnych latach może się pojawić. . Wobec tego to od kierowcy zależy, jakiego rodzaju ogumienie będzie miał w swoim pojeździe. Z obserwacji warsztatowych wynika, że aż 1/3 polskich kierowców decyduje się na jazdę w okresie zimowym na letnich oponach. Dlaczego? W ostatnich latach zimy w Polsce są znacznie łagodniejsze. Zdarzają się mroźne i śnieżne dni (ostatnie tygodnie), ale przez większość czasu jeździmy, zwłaszcza w miastach, po odśnieżonych drogach.
W Polsce można dostać mandat za opony i wynosi on nawet 500 zł, ale kierowca zostanie ukarany m.in. za zły stan ogumienia, różne bieżniki na kołach jednej osi oraz gdy opony wystają poza obrys pojazdu.
Przyjmuje się, że optymalnym momentem do zmiany ogumienia letniego na zimowe w autach jest ten, w którym temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza.