z regionu

O tę plażę nikt już nie dba. Była jedną z najpiękniejszych w kraju, zniszczyły ją sztormy, teraz dobije budowa elektrowni

2024-07-25 11:40

Z urokliwej okolicy po sztormach zostały zgliszcza i tak jest do tej pory. Ani sezon wakacyjny, ani fakt, że na plaże nie da się wejść, podczas, gdy w ubiegłym roku można było na nią wjechać wózkiem nic nie zmienia. Plażowicze rozkładają się w towarzystwie pozostałości po sztormie.

Zniszczona plaża w Lubiatowie

Jeszcze rok temu przepiękny jasny piasek i czysta plaża - w sezonie 2024 to miejsce wygląda całkiem inaczej. Lubiatowskie plaże (gmina Choczewo) zostały zniszczone, a cały obszar od Karwii do Łeby to zniszczonych ok. 114 tys. m3 wałów wydmowych i zabudowa biotechniczna. Po grudniowym sztormie to właśnie w Lubiatowie zniszczenia były najbardziej dotkliwe. Teraz sezon w pełni, na plażę wrócili turyści, ale pozostałości, wiatrołomy i zniszczone gałęzie wciąż leżą na plaży. 

Plaża w Lubiatowie widok 2023 i 2024

i

Autor: Monika Czekańska

Plaże w Lubiatowie zniszczone

Dla tych, którzy przyjeżdżali na plażę w Lubiatowie i spędzali tu czas latem 2023 widok w lipcu 2024 może być wręcz szokujący. Ja też byłam zdziwiona, gdy ulubione przeze mnie miejsce okazało się zapomniane przez instytucje, które powinny zaprowadzić tu porządek. Uwielbiany camping - kilkaset metrów od plaży, leśny parking z którego do morza jest kilka kroków był ulubionym miejscem dla rodzin z dziećmi, ale też osób niepełnosprawnych i starszych. To tu jeszcze rok temu był betonowy, bezpieczny zjazd na plażę z którego korzystały osoby na wózkach. Teraz, główne wejście odtworzono, ale drugie zejście to już nie jest nawet wejście na plażę. Wychodzą c z lasu jesteśmy na szczycie klifu - na plażę trzeba zeskoczyć i nie ma w tym sformułowaniu przesady.Pod klifem konary, gałęzie i całe przewrócone drzewa, korzenie i cały bałagan posztormowy. Pozostałości są też zakopane w piasku, ogromne gałęzie leżą w wodzie, a brzeg jest na tyle zmieniony, że spod piasku wystaje twarda, leśna próchnica zgromadzona tu lata temu. Ale to nie jedyne problemy plaży w Lubiatowie na jakie trafiłam w lipcowy dzień.  

Lubiatowo nie ma szczęścia. W okolicy planowane są dwie ogromne inwestycje energetyczne: farmy wiatrowe oraz elektrownia jądrowa. Ich sąsiedztwo już teraz daje o sobie znać - w drodze mijamy powstające inwestycje, stacje przesyłowe, ogromne pola zamienione na słupy energetyczne. Trwa też wycinka drzew.

Na samej plaży zaś trwają prace - badania geologiczne i tabliczka informująca o placu budowy znajduje się tuż obok głównego wejście na plażę.  Wokół słychać jednostajny dźwięk maszyn oraz pracującego w upale agregatu. Prace trwają pomimo sezonu turystycznego, na zlecenie Polski Elektrowni Jądrowych wykonywane są odwierty: dwa z nich są zrealizowane na plaży, a pozostałe dwa w pasie technicznym poza plażą. Wykonane otwory badawcze - trzy do głębokości około 40 m i jeden do głębokości 10 m - oraz analizy gruntu posłużą do opracowania dokumentacji geologicznej pod budowę elementów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Na horyzoncie widać też inne techniczne instalacje - w Bałtyku i okolicy trwają też prace związane z budową sieci elektorenergetycznych.

Urząd Morski zabrał głos ws. Lubiatowa

Rozpoczynają się też prace umacniające morski brzeg w Lubiatowie, jednak nie w miejscu często odwiedzanym przez plażowiczów, a na skraju miejscowości, w stronę Lubiatowskich wydm.

Piasek w ilości ok. 8000 m3, pochodzący z przewiertu pod dnem morskim, zostanie partiami przewieziony z okolicy wejścia nr 37 na plażę przy wejściu nr 39, gdzie jest ona bardzo wąska i wymaga zasilenia. W tym miejscu, w wyniku sztormów w okresie od października 2023 r. do lutego 2024 r. fale uszkodziły wydmy i konieczna jest ich odbudowa. Zwieziony piasek zostanie rozścielony na plaży i częściowo w wodzie. Po wykonaniu robót uzyskamy w tym miejscu szerszą plażę, która będzie miała nachylenie chroniące przed falami i podtopieniami. 

Piasek będzie transportowany partiami ok. 500 m3 każda. Transport będzie odbywał się po plaży pomiędzy wejściem nr 37 a 39 w Lubiatowie. Roboty  będą rozpoczynać się wczesnym rankiem i trwać do godz. 9:00 (mogą być również kontynuowane po godz. 18:00). W przypadku deszczowej pogody mogą trwać cały dzień.  Prace będą kontynuowane  (z przerwami na pozyskanie piasku z odwiertu), aż do ich zakończenia tj. do nawiezienia 8000 m3 piasku.

Jakie przewidujemy utrudnienia? Ruch pojazdów po plaży na odcinku pomiędzy wejściem nr 37 a 39. Czasowe zajęcie plaży przy wejściu nr 39 pod zwieziony piasek. Praca maszyny rozścielającej piasek na plaży.

- poinformował Urząd Morski. 

Najpiękniejsza plaża spisana na straty

Prace na plaży w Lubiatowie zakładają jednak odtworzenie mało uczęszczanego rejonu. Wejścia 43 gdzie znajduje się zawsze oblegany, ogromny leśny parking praktycznie nie ma, zejście 44 w Lubiatowie zostało odtworzone, ale plaża wokół, już nie. Czy tereny, które są bliżej planowanej budowy elektrowni jądrowej są już spisane na straty? Lokalne stowarzyszenia będące przeciwko budowie elektrowni jądrowej alarmują, że planowana jest całkowita degradacja okolicy. Urząd Morski w Gdyni odpowiedzialny do odtworzenia brzegu i plaży odpowiada, że dalsze prace będą prowadzone, jeżeli uda się na nie uzyskać środki "na sztuczne zasilanie tego odcinka (w ramach kolejnej edycji Programu Ochrony Brzegów)". Ale to plany na lata 2025-2026. Do tego czasu na plaży w Lubiatowie nic się nie zmieni, chyba że na gorsze. 

Pomorskie. Tereny przeznaczone pod budowę elektrowni jądrowej. Plaża Lubiatowo i Słajszewo

Czy znasz te miejsca na Kaszubach? Wykładają się nawet orły z geografii!

Pytanie 1 z 10
Gdzie zostało wykonane to zdjęcie?
Rozpoznajesz te atrakcje turystyczne Pomorza? Wykładają się nawet orły z geografii!

.

Listen on Spreaker.