Poruszająca historia czworonoga
Baltic – pies, który przeżył, dryfując na lodowej krze na Bałtyku. Zwierzak w popłochu uciekał od huku petard i znalazł się na pływającym kawałku lodu. Został uratowany przez załogę statku badawczego. Po zejściu na ląd przygarnął go Adam Buczyński.
"Wydarzenie stało się bardzo medialne, więc Baltic był częstym gościem w wielu placówkach edukacyjnych. Co ciekawe, o sprawie informowały nie tylko medialne w Polsce, ale również na świecie. O historii Baltica stało się głośno w: europejskich, australijskich, amerykańskich mediach – NBC, CNN i dziennik „USA Today” - zaznacza gdyński magistrat.
Ponadto powstała sztuka teatralna „Baltic. Pies na krze” wystawiona w gdańskim Teatrze Miniatura. O Balticu opowiada też książka autorstwa Barbary Gawryluk „Baltik. Pies, który płynął na krze”.
Dodatkowo decyzją dyrektora Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni Baltic 28 stycznia 2010 roku został zamustrowany na statek i stał się członkiem załogi. W ramach podziękowań, ówczesny prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ofiarował czworonogowi tytuł Honorowego Psiego Obywatela Gdyni, psiak otrzymał też znaczek z numerem ,,1000” i wygrawerowanym napisem „Baltic bohater”. Następnie Baltic został także „twarzą” gdyńskiej kampanii „Pies w wielkim mieście”. Na tym jednak nie koniec, gdyż wyrazy uznania przekazał także Prezydent RP Lech Kaczyński, który pogratulował załodze brawurowo przeprowadzonej akcji.
Polecany artykuł:
Rzeźba Baltica – psiego bohatera, o którym mówiła cała Polska
Choć historia Baltica wydarzyła się w 2010 roku, to nadal wiele osób pamięta o dzielnym piesku. 24 czerwca (poniedziałek) o godz.12.00, zostanie odsłonięta rzeźba Baltica - Psiego Honorowego Mieszkańca Gdyni. Rzeźba zostanie odsłonięta w Marinie Yacht Parku w Gdyni (nabrzeże Kutrowe vis a vis Sea Towers).
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni podjęło się realizacji rzeźby. W efekcie wewnętrznego konkursu wygrał projekt autorstwa uczennicy tej szkoły Kingi Księżopolskiej. Natomiast opiekę artystyczną i wykonanie powierzono Igorowi Duszyńskiemu, nauczycielowi rzeźby w tym liceum.