Kontrole w gdańskim porcie

i

Autor: gdańsk.pl

środowisko

Nowe kontrole w Gdańskim porcie. Raporty całą dobę!

W Porcie Gdańsk działają urządzenia pomiarowe monitorujące i alarmujące o wykryciu substancji ropopochodnych. Punkty monitoringu są zlokalizowane w trzech miejscach: przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy WOC - poinformował w piątek Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Aneta Urbanowicz z Portu Gdańsk przekazała w przesłanym PAP komunikacie, że firmy SeaData i Mobile Monitoring, specjalizujące się w innowacyjnych rozwiązaniach w monitoringu środowiska, zainicjowały projekt dedykowany kontroli zawartości substancji ropopochodnych w wodach gdańskiego portu.

Punkty monitoringu substancji ropopochodnych są zlokalizowane w trzech miejscach: przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy WOC. Urządzenia pomiarowe monitorujące oraz alarmujące o wykryciu substancji ropopochodnych w wodach akwenów portowych działają 24h/dobę

– podała Urbanowicz.

Wyjaśniła, że urządzenia składają się ze stacji bazowej, montowanej np. na słupie ogrodzeniowym, oraz czujnika.

„Taki system jest niezwykle ważny dla portów morskich i rzecznych, gdzie ryzyko zanieczyszczenia wody substancjami ropopochodnymi jest wysokie z powodu intensywnej działalności związanej z transportem, przeładunkiem oraz przechowywaniem ropy naftowej i jej produktów” – tłumaczy przedstawicielka Portu Gdańsk.

Kluczowym elementem tego przedsięwzięcia jest zaawansowany system analizy danych opracowany przez SeaData, który umożliwia precyzyjne śledzenie i identyfikację zanieczyszczeń w czasie rzeczywistym. Dostarczenie specjalistycznego sprzętu przez Mobile Monitoring pozwoliło na skuteczną implementację systemu, zapewniając wysoką efektywność monitoringu

dodaje.

„Wprowadzenie systemu monitoringu w Porcie Gdańsk nie tylko zwiększa jego atrakcyjność dla operatorów morskich i turystów, ale również stanowi ważny krok w kierunku przestrzegania międzynarodowych standardów ochrony środowiska i regulacji prawnych (ESG) – mówi cytowany w komunikacie po. prezesa Portu Gdańsk Krzysztof Kaczmarek.

W informacji wyjaśniono, że urządzenia wraz z systemem informatycznym, poprzez dostarczenie danych w trybie rzeczywistym o stanie środowiska, mogą przyczynić się do szybszej reakcji służb portowych i podjęcia działań mających na celu zwalczenie zagrożenia dla środowiska w przypadku rozlewu substancji ropopochodnych. „Obniży to pośrednio koszty prowadzonych akcji i zwiększy bezpieczeństwo środowiskowe w porcie” – wskazuje Aneta Urbanowicz.

Dzięki systemowi monitoringu środowiska tworzonym przez SeaData wraz Mobile Monitoring, Port Gdańsk demonstruje potęgę technologii w dbałości o zrównoważony rozwój i ochronę ekosystemów. Inicjatywa ta odzwierciedla rosnącą świadomość ekologiczną i podkreśla odpowiedzialność za środowisko naturalne

– dodaje cytowana w informacji dr Marta Wenta z SeaData sp. z o.o.

W komunikacie podano, że monitoring substancji ropopochodnych można śledzić na stronie Portu Gdańsk.

GALERIA: Jak powstają pączki?

Pomorskie. Protest rolników w Wejherowie