Gdynia, Plac konstytucji obecnie oraz wizualizacja

i

Autor: M Milewski/wizualizacja WOM

inwestycje

Gdynia chce dorównać największym europejskim stolicom. Przy dworcu powstanie ogromna inwestycja

2024-02-26 8:23

Szary i zniszczony plac przed dworcem w Gdyni Głównej zmieni się nie do poznania. Ma być więcej zieleni, nowoczesna aranżacja, kolorowa przestrzeń i wygodne miejsce do odpoczynku. To będzie ogromna zmiana i inwestycja, na którą miasto przeznaczy spore pieniądze.

Wiemy już jak będzie wyglądał Plac Konstytucji w nowej odsłonie. Przestrzeń, która otwiera miasto, z którą spotyka się każdy, kto przyjeżdża do Gdyni pociągiem ma szansę stać się prawdziwą wizytówką. Obecnie Plac Konstytucji to betonowy parking dla autobusów, skomplikowany układ drogowy i zero zieleni. Wokół mury nieużywanych i zamkniętych od lat budynków - pozostałość po ogromnej siedzibie Poczty Polskiej. Nawierzchnia, organizacja ruchu i wszystko co tu znajdziemy przypomina dawne czasy PRL-u, gdy szarość miasta nikogo nie dziwiła. W Gdyni to miejsce ma być...różowe. Wizualizacje z kwitnącymi krzewami i drzewami przedstawił Wydział Ogrodnika Miasta.

Plan został skonsultowany z Konserwatorem Zabytków, Zarządem Komunikacji Miejskiej i Biurem Planowania Przestrzennego.

Zielony będzie teren pomiędzy budynkiem Dworca Głównego w Gdyni a Sądem. 

Plac Konstytucji w Gdyni po zmianach, wizualizacje Koncepcji Zagospodarowania

i

Autor: WOM/Gdynia.pl

Firma Green Cities Infrastrucuture Sp z o. o. opracuje dokumentację projektowo – kosztorysową, wykona prace geodezyjne i będzie sprawowała nadzór autorski dla inwestycji pn.: „Przebudowa Placu Konstytucji wraz z ulicami: Dworcową, Janka Wiśniewskiego, Jana z Kolna w Gdyni”. Koszt prac wyniesie 921 270,00 zł. brutto.

Plac Konstytucji to wizytówka miasta - jedno z pierwszych miejsc, jakie widzą przyjezdni. Jest też intensywnie użytkowany przez mieszkańców. Urodę powinien łączyć z doskonałą funkcjonalnością: musi być tak wygodny, by ułatwiał życie w każdych warunkach, także wtedy gdy leje deszcz, a my za późno wstaliśmy i próbujemy zdążyć na pociąg, ale też tak piękny, by warto było się na nim zatrzymać w trakcie niespiesznego spaceru. Opracowana koncepcja, a potem projekt daje mi wiarę, że spełni te wysokie oczekiwania.

- powiedział prezydent, Wojciech Szczurek.

Plac Konstytucji w Gdyni po zmianach, wizualizacje Koncepcji Zagospodarowania

i

Autor: WOM/Gdynia.pl

Założenia przebudowy Placu Konstytucji w Gdyni

  • przywrócenie reprezentacyjnego placu przed Dworcem PKP Gdynia Główna - placu dostępnego dla pieszych jako szeroko rozumianego miejsca wspólnego, przyjaźnie zaaranżowanej przestrzeni publicznej zapewniającej swobodny dostęp do usług, handlu i wypoczynku w najbliższej okolicy, w sąsiedztwie uspokojonego oraz uporządkowanego ruchu samochodowego;
  • utworzenie nowoczesnego węzła komunikacyjnego z nowym rozmieszczeniem przystanków, a także przejrzystymi i intuicyjnymi funkcjami komunikacyjnymi dla mieszkańców i turystów, w szczególności dla pasażerów publicznego transportu zbiorowego;
  • zwiększenie bezpieczeństwa dla ruchu pieszego, rowerowego z jasno określonymi, wygodnymi trasami przemieszczeń;
  • zwiększenie priorytetu dla publicznego transportu zbiorowego buspasami, uspokajając tym samym ruch samochodowy, w szczególności tranzytowy na obszarze placu Konstytucji;
  • wyeksponowanie modernistycznej tkanki urbanistycznej i historycznych budynków poprzez przemyślaną ingerencję zielenią, w obszarze nowo zdefiniowanego placu i wzdłuż przyległych ulic.
Tak wygląda Plac Konstytucji i okolica

i

Autor: M. Milewski/ Gdynia.pl

GALERIA: Kończy się remont żurawia w Gdańsku. Co zobaczymy w środku?

Pomorskie. "Piekarnia Jak Dawniej" w ogniu pączkowej produkcji!