Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe

i

Autor: pixabay

prawo

Nigdy nie bierz zwolnienia w tym czasie. Stracisz najwięcej pieniędzy!

Nigdy nie jest dobry czas na chorowanie, a zwolnienie lekarskie zawsze obniża naszą pensję, ale czego należy się szczególnie wystrzegać? Są takie terminy, o których musisz pamiętać! W tym czasie nie bierz zwolnienia lekarskiego!

Zwolnienia lekarskie, czyli popularnie nazywane L4 daje nam prawo do zasiłku chorobowego w czasie gdy nie możemy wykonywać naszej pracy. Prawo to przysługuje oczywiście tylko osobom ubezpieczonym, pracującym. Choroby nie da się uniknąć, ale czasem warto pamiętać, jakich terminów unikać biorąc zwolnienie. 

Zasady wyliczania zasiłku chorobowego

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (a także wynagrodzenia chorobowego) przysługującego u danego pracodawcy ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawę tę należy ustalać z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u pracodawcy w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Nie bierz zwolnienia w tym czasie

Często również bywa tak, że biorąc zwolnienie tracimy prawo do premii uznaniowej lub frekwencyjnej. W takim wypadku wysokość naszego wynagrodzenia może być bardzo zmniejszona. Najgorzej będzie, gdy na zwolnieniu będziemy na przełomie miesięcy - wtedy stracimy dodatki do wypłaty w obu miesiącach, a skutki choroby będziemy odczuwać finansowo jeszcze długo.  

Podstawa wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego z ubezpieczenia społecznego to przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Są jednak wyjątki, a wysokość jest wyliczania na podstawie miesięcy składkowych - by wyliczyć wysokość zasiłku pod uwagę brane są pensje z trzech pełnych miesięcy kalendarzowych przepracowanych bez przerwy. 

ZUS na swoich stronach podaje, że:

Prawo do zasiłku chorobowego nabywasz po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia (okres wyczekiwania). Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia.

Jeśli podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu:

  • obowiązkowo – prawo do zasiłku nabywasz po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego,
  • dobrowolnie – prawo do zasiłku nabywasz po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

GALERIA: Podwyżki w budżetówce. Sprawdź kogo pomie rząd

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie