Groty Mechowskie to jaskinia we wsi Mechowo (gmina Puck), wytworzona w osadach fluwioglacjalnych zlodowacenia bałtyckiego. Po drugiej wojnie światowej udostępniona dla ruchu turystycznego– przebiega obok niej szlak turystyczny.
Groty tworzą wapienne kolumny i sklepienia, które natura przez tysiące lat rzeźbiła w unikalne kształty. Wnętrze jaskini porasta mech, co tylko potęguje magiczny klimat tego miejsca. Gdy wejdzie się do środka, światło prześwitujące przez szczeliny miesza się z zielenią porostów, tworząc spektakularne, niemal nierealne obrazy.
Geneza jaskini jest złożona. Rozwinęła się w gruboziarnistych piaskowcach i zlepieńcach scementowanych spoiwem kalcytowym. Przesączające się wody wymywały luźniejszy materiał (sufozja) tworząc niewielkie, początkowo podziemne pustki. Przyotworowe partie jaskini kształtowane były m.in. przez procesy erozji wodnej i eolicznej.
Dalsze partie powstały w wyniku działalności człowieka polegającej na rozkopywaniu i poszerzaniu pierwotnych pustek. Dowodzi tego m.in. porównanie planów jaskini z różnych lat. Dno jaskini pokrywa piaszczyste namulisko, obecnie w części udostępnionej do zwiedzania przysypane sztucznie dostarczonym żwirem.
Jej urok tkwi właśnie w tej kameralności i tajemniczości. Mało kto wie, że to cudo natury znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Pucka, a odwiedziny tutaj to doskonała okazja, by na chwilę oderwać się od codzienności i poczuć jak bohater baśniowej opowieści.
Groty Mechowskie.Zwiedzanie
"Grota w Mechowie została odkryta stosunkowo niedawno, bo w 1818 roku. Jej turystyczna atrakcyjność została potwierdzona już w 1908 r. przez władze pruskie, które nadały jej status pomnika natury. Od 1955 r. ma nadany już przez Polaków status pomnika przyrody nieożywionej. Wejście do groty jest płatne, kosztuje jednak zaledwie 2 zł. Jeśli znajdujemy się w okolicy – koniecznie odwiedźmy Mechowo i zobaczmy, jak niezwykłe kształty może wyrzeźbić woda, jeśli tylko ma wystarczająco dużo czasu" - podaje portal ciekawyswiata.pl
