Dzieciństwo Krystyny Łubieńskiej
Krystyna Łubieńska urodziła się w 3 sierpnia 1932 roku w Warszawie. Byłą córką Marii z Glińskich i Aleksandra Rzążewskiego, kawalerzysty 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Hallerczyka zamordowanego w Katyniu 19 kwietnia 1940 r.
11-letnia Krystyna z mamą brała udział w powstaniu warszawskim. Nastolatka była łączniczką Armii Krajowej, pomagała też jako sanitariuszka.
Po wojnie wraz z rodziną wyprowadziła się do Krakowa, później do Wrocławia. Młoda Krystyna zdała egzamin wstępny na architekturę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz do tamtejszego Studia Teatralnego. Dzięki namowom matki, wybrała aktorstwo.
Będąc 19-latką zadebiutowała na scenie Teatru Młodego Widza we Wrocławiu. Wcieliła się w rolę 14-latki w "Wodewilu warszawskim" Wacława Zdanowicza.
Krystyna Łubieńska i Trójmiasto
Kiedy skończyła studia, otrzymała kilka propozycji teatrów z całej Polski. Ostatecznie wybrała Trójmiasto i Teatr Wybrzeże.
Jej pierwszą rolą w Teatrze Wybrzeże była piękna Helena w „Nie będzie wojny trojańskiej” w reżyserii Bohdana Korzeniewskiego. Teatr po zburzeniu gdańskiego siedziby błąkał się jeszcze po Trójmieście i mieścił się w Gdyni, w tzw. „stodole” zlokalizowanej w miejscu, gdzie dziś wznosi się budynek Teatru Muzycznego
- informuje portal gdansk.pl.
Z trójmiejską sceną była związana 55 lat. Na deskach Teatru Wybrzeże występowała w latach 1958-1963, 1964-70, 1971-1992 i 2001 r.
Krystyna Łubieńska została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże; medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” (2010); w 2005 roku otrzymała Nagrodę prezydenta miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej.
Polecany artykuł:
Kariera teatralna Łubieńskiej
Oprócz teatru Wybrzeże występowała teatrach: Młodego Widza we Wrocławiu (1950-56), Dolnośląskim w Jeleniej Górze (1955), Rozmaitości we Wrocławiu (1956-58), Ziemi Mazowieckiej w Warszawie (1963-64), Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1970-71) i im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1971).
Pracowała z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, grając rolę Ofelii w „Hamlecie”, Bohdan Korzeniewski, Zygmunt Hübner, Adam Nalepa, Krzysztof Babicki, Janusz Wiśniewski i Adam Orzechowski. Łącznie zagrała ponad 200 ról.
Krystyna Łubieńska w produkcjach filmowych i telewizyjnych
Poza teatrem mogliśmy oglądać ją na szklanym ekranie. Zagrała w takich produkcjach jak "Przedwiośnie" czy "Tygrysy Europy". Młodsi widzowie mogą kojarzyć ją z seriali komediowych "Sąsiedzi" i "Lokatorzy". Filmowy debiut zaliczyła w filmie "Mój stary", gdzie wcieliła się w rolę Marianny Grzeli.
Trójmiasto żegna Krystynę Łubieńską
W środę (10 maja) w Domu Opieki Społecznej w Sopocie zmarła Krystyna Łubieńska. Do ośrodka trafiła dwa dni wcześniej. Miała 90 lat. Trójmiejskie instytucje kultury pożegnały artystkę.
Odeszła Wielka Dama pomorskiej kultury, jej twórczyni i uczestniczka. Wspaniała aktorka, w Nadbałtyckim Centrum Kultury przywoływała najlepsze wiersze najlepszych poetów w spotkaniach literackich
- czytamy w poście Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Kierując się słowami swojej mamy: „bogato żyj", Krystyna Łubieńska uczestniczyła w niemal wszystkich imprezach kulturalnych w Trójmieście. Sama organizowała spotkania poetyckie, promowała początkujących twórców, wciągała do współpracy swoich młodych scenicznych partnerów. Działała też społecznie, była członkinią licznych stowarzyszeń i klubów zajmujących się działalnością charytatywną
- wspomina Teatr Wybrzeże.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]