Te budynki sięgają chmur! Jakie są najwyższe w polsce?
Warszawa, Katowice i Łódź były pierwszymi miastami w Polsce, w których zbudowano wysokie budynki o funkcjach niesakralnych. Pierwszymi wieżowcami o takich cechach na ziemiach polskich była: PASTA w Warszawie oraz dużo wyższe, ale też późniejsze wieżowiec Prudentialu w Warszawie i Drapacz Chmur w Katowicach.
W kolejnych latach wieżowce powstawały również w Katowicach (DPŚTZN, Drapacz Chmur), w Krakowie (budynek Komunalnej Kasy Oszczędnościowej, gmach Feniksa) oraz w Chorzowie (budynek Komunalnej Kasy Oszczędności). Plany wybudowania wieżowca w Szczecinie lat 20. nie zostały zrealizowane (w miejscu późniejszego domu towarowego „Posejdon”).
Najwyższym historycznie budynkiem wysokościowym w Polsce od średniowiecza do końca XVIII wieku była niezachowana kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu.
Najstarszym budynkiem w Polsce o wysokości przekraczającej 100 m jest wybudowana w roku 1565 katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy.
Polecany artykuł:
Najwyższe budynki Trójmieście. Niektórych nie spodziewasz się na tej liście!
Na liście wysokościowców wchodzących w skład najwyższych budynków w Trójmieście figurują nie tylko starsze budowle, ale też nowo budowane apartamentowce, znajdujące się w różnych częściach Trójmiasta, z reguły przekraczające 50 m wysokości całkowitej.
W planach jest budowa kolejnych wysokościowców w Gdańsku, głównie w centrum na poprzemysłowych obszarach Młodego Miasta. Dużym problemem jest bliskie sąsiedztwo historycznej zabudowy Głównego Miasta, przez co występują trudności z uzyskaniem zgody od lokalnego konserwatora zabytków na ich budowę. Problematyką lokalizacji budynków wysokościowych w Gdańsku zajęło się w 2008 roku opracowane przez Biuro Rozwoju Gdańska Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych.
W galerii poniżej znajdziecie zdjęcia najwyższych budynków w Trójmieście wraz z ich opisem.