szad

i

Autor: Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Na Szadółkach będzie mniej śmierdziało? Zakład Utylizacyjny ogłasza program REDU

2022-03-29 23:39

Zmiany organizacyjne i techniczne są drogą do REDUkcji uciążliwości zapachowych. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku wdraża program, który składa się z szeregu czynności, które mają minimalizować generowane zapachy. Są to m.in. usprawnienie systemu odgazowania, modernizacja gospodarki wodno-ściekowej oraz zamknięcie jednej z kwater. Na działania do końca roku przeznaczono około 2 mln zł. Zarząd ZU ogłosił uruchomienie programu 29 marca 2022.

Program REDU to program kompleksowych działań inwestycyjnych, modernizacyjnych, organizacyjnych i eksploatacyjnych. Działania wpisane w ten program mają istotnie wpłynąć na zmniejszenie uciążliwości zapachowych, które powstają w wyniku pracy zakładu.

- Mamy świadomość, że sytuację trzeba poprawić - mówi Michał Dzioba, prezes zarządu Zakładu Utylizacyjnego. - Opracowaliśmy program, który ma zmniejszyć uciążliwości zapachowe. Nie możemy spodziewać się jednej konkretnej daty poprawy sytuacji. Jest to proces, który przebiega stopniowo i jest rozpisany w czasie. Wierzymy, że pierwsze odczuwalne efekty pojawią się do jesieni.

Program składa się z trzech elementów - dwa z nich będą realizowane przez Zakład Utylizacyjny, trzeci zaś to zaproszenie mieszkańców do zmniejszenia ilości odpadów i jeszcze lepszej ich segregacji. To także ma znaczenie dla walki z brzydkim zapachem.

Dwa obszary programu

W samym Zakładzie Utylizacyjnym program REDU obejmuje dwa zakresy: techniczny oraz organizacyjny. Pierwszy z nich dotyczy hermetyczności obiektów zakładu, efektywności technologicznej oraz zmniejszania ryzyk technicznych. Działania organizacyjne mają doprowadzić do zwiększenia efektywności pracy, tak aby maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji.

- Rozwiązaniem problemu nie jest jedna spektakularna inwestycja, ale szereg konsekwentnych działań, które mają zmniejszyć uciążliwości zapachowe oraz ograniczyć obszar ich oddziaływania - wyjaśnia Michał Dzioba. - Inwestycje mają na celu głównie poprawę efektywności instalacji, a to zmniejszy ich awaryjność i podniesie jakość naszej pracy. Zmieniamy też organizację pracy tak, aby skuteczniej i na bieżąco reagować na ewentualne awarie czy też nieprawidłową pracę systemów. Mocno zaostrzamy wewnętrzne wymagania.

Krok po krokuW ramach działań z obszaru technicznego Zakład Utylizacyjny przeprowadzi remont systemu odgazowania składowisk. Ponadto serwisowanie systemu odgazowania będzie realizowane w oparciu o stałe umowy z kontrahentami zewnętrznymi oraz poprzez rozwój kompetencji własnych zakładu. Pozwoli to na podjęcie szybkiej reakcji na pojawiające się problemy. Zmodernizowana zostanie również gospodarka wodno-ściekowa - celem tego zadania jest poprawienie gospodarki wodnej między innymi na składowisku odpadów, co zminimalizuje prawdopodobieństwo zalewania studni odgazowujących i wpłynie na zmniejszenie odczuwania zapachu biogazu w otoczeniu, który nie jest szkodliwy, ale jest nieprzyjemny.

- Kwatery, w których składowane są nienadające się do dalszego przetworzenia odpady, w wymiarze geologicznym, stale pracują - wyjaśnia Grzegorz Orzeszko, wiceprezes zarządu ZU ds. technicznych. - Wiąże się to między innymi z ich osiadaniem, co wpływa na znajdujące się w ich obrębie instalacje techniczne. Oceniliśmy, że monitoring, konserwacja i uszczelnianie tych instalacji powinno odbywać się w sposób ciągły, właśnie z uwagi na te czynniki. Istotna jest też zmiana sposobu odbierania biogazu z kwatery, która wpłynie na większą trwałość systemu Zapewne na samym początku część prac może powodować zwiększone oddziaływanie na otoczenie, niemniej docelowo przełoży się to na redukcję emisji biogazu z kwater.

Kolejnym działaniem podjętym przez zakład jest wymiana złoża biofiltra kompostowni tunelowej, która jest realizowana prewencyjnie, zanim pojawią się symptomy pogorszonej pracy. Biofiltr zainstalowany w kompostowni tunelowej redukuje zanieczyszczenia i uciążliwe zapachy pochodzące z tej instalacji oraz hali przyjęcia odpadów w sortowni. Wymaga regularnego serwisu i wymiany wsadu biologicznego, jakim jest mieszanka kory drzew i kompostu. Kolejnym krokiem będzie zamknięcie jednej z kwater. Rozpocznie się ono w 2022 roku i także przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości zapachowych, ponieważ składowane odpady zostaną docelowo przykryte szczelną membraną, warstwą ziemi i obsiane trawą, obsadzone krzewami.

Organizacja ma znaczenie

Zakład Utylizacyjny jest w procesie zmiany struktury organizacyjnej, po to, aby skuteczniej i efektywniej nadzorować procesy przebiegające w poszczególnych instalacjach. Zatrudnione zostały osoby odpowiedzialne za optymalizację działań antyodorowych - zadaniem pracownika na stanowisku technologa będzie usprawnianie działań przetwarzania biologicznego, w tym kompostowania. Ocena odorowości ma być jednym z głównych parametrów, który będzie brany pod uwagę podczas planowania i monitoringu procesów technologicznych. Zatrudniona została także specjalistka, która opierając się o badania olfaktometryczne, ma za zadanie stworzyć program monitoringu powietrza. Pomiary substancji zapachowych w powietrzu prowadzone są z wykorzystaniem urządzenia Nasal Rangers. Analiza czynników wpływających na proces przetwarzania odpadów zacznie się jeszcze przed bramą zakładu.

- Zdarza się, że odpady trafiające do zakładu już na wstępie generują znaczne uciążliwości, co ma również negatywny wpływ na sam proces ich przetwarzania. Z tego powodu analizę musimy zacząć już przed bramą zakładu, rekomendując zmiany w systemie zbiórki odpadów, aby trafiały one do nas zanim rozpoczną się beztlenowe procesy biologiczne - tłumaczy Grzegorz Orzeszko.

Nie bez znaczenia jest współpraca zakładu ze środowiskiem naukowym. Trwają prace nad opracowaniem metodologii długoterminowych badań powietrza. To wszystko ma sprawić, że zakład będzie mógł precyzyjniej wybierać moment przeprowadzania poszczególnych operacji technologicznych, minimalizując przy tym ich negatywny wpływ. Trwają także intensywne prace na aplikacją, dzięki której możliwe będzie pozyskiwanie danych o uciążliwościach bezpośrednio od mieszkańców.

Program REDU- redukujeMY zapachy z Szadółek to nie tylko działania prowadzone w Zakładzie Utylizacyjnym. Jego częścią będzie kampania skierowana do mieszkańców Gdańska. To kontynuacja zeszłorocznej akcji “Dlaczego z Szadółek nie pachnie”. W ramach działań przeprowadzone zostaną akcje edukacyjne, konkursy dla szkół i mieszkańców, a także akcje w najbliższym sąsiedztwie zakładu. Celem jest zmniejszenie ilości odpadów i taka ich segregacja, która pomoże zmniejszyć ilość odpadów trafiających na składowisko. To także wpływa na zmniejszenie powstawania brzydkich zapachów.