ciekawostki

Bestiariusz, czyli jakie stwory spotykano na Pomorzu [GALERIA]

2024-09-25 14:50

Jakie stwory można było spotkać na Pomorzu? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Zmory, gryfy czy stolemy - to tylko niektóre z nich. Czasem były zagrożeniem dla ludzi, czasem tylko dla zwierząt, bo człowieka nie atakowały. Były też takie, które niebezpieczne nie były, ale były tak nieznośne, że można było postradać rozum.

System wierzeń dawnych Słowian stanowi dla badaczy jeden z trudniejszych obszarów badań nad ich kulturą. Jak podają, z jednej strony, z ostatnich stuleci jest bogaty zbiór mitów i wiary w istoty nadprzyrodzone, ale z drugiej źródła starsze pokazują wyższość chrześcijaństwa. Wierzenia pogańskie (ale nie tylko) stanowią bazę niektórych słów, które mamy do dzisiaj. Kiedyś nazywano tak bóstwa, obecnie wkradły się do języka polskiego i mają zupełnie inne znaczenie. Takim przykładem może być bieda czy gościniec. Kiedyś oznaczały demony, dzisiaj całkowicie coś innego. 

"Bestiariusz Słowiański" to księga stworzona przez Witolda Vargasa i Pawła Zycha, która przedstawia nam stwory, które wierzyli nasi słowińscy przodkowie.

Nasi słowiańscy przodkowie posiadali bowiem niezwykle bujną wyobraźnię, w której rodziło się mnóstwo niesamowitych, barwnych opowieści, przekazywanych później z pokolenia na pokolenie. Historie te pełne były przedziwnych postaci: nietypowych zwierząt, duchów i innych stworów odróżniających się odmiennym od ludzkiego wyglądem, posiadających magiczną i nadludzką moc

– piszą we wstępie autorzy książki.

Stwory z dawnych wierzeń Słowian. Te spotykano na Pomorzu!

Jak podają badacze, najlepiej znaną, a zarazem najbardziej rozwiniętą postać wierzenia słowiańskie przyjęły się wśród Słowian połabskich i pomorskich, gdzie przetrwały one do roku 1168.

Książka Witolda Vargasa i Pawła Zycha napisana jest w formie bestiariusza, a dla każdej z opisanych istot autorzy poświęcili jedną lub dwie strony. Opisywane stworzenia są wymienione alfabetycznie i przy każdej zamieszczona jest ilustracja ukazująca danego stwora. Przy wszystkich postaciach znajdują się ich charakterystyki, a przy niektórych krótkie historie i wierzenia z nimi związane. Wydanie z 2022 roku liczy 440 stron.

Przyjrzałam się bliżej tym postaciom i wydzieliłam te, które mogły pojawiać się na Pomorzu. Spójrz do naszej galerii! 

Quiz z motywem jesieni. Jak bardzo jesteś jesieniarą?

Pytanie 1 z 9
Czym zaczyna się jesień w piosence Czesława Niemena?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Najwyższe budynki w Gdańsku. Sięgają niemal chmur!