Baltic Hub, zdjęcie z maja 2023

i

Autor: Gdańsk.pl

Inwestycje

Na Stogach powstaje nowe nabrzeże. Prace nie będą już uprzykrzać życia mieszkańcom

Głośne prace polegające na wbijaniu pali już się zakończyły. To dobra wiadomość dla mieszkańców Stogów i dalszej okolicy, bo hałas, szczególnie w nocy był bardzo uciążliwy. Teraz przed hałasem ochronią specjalne ekrany. Sprawdzamy, na jakim etapie jest budowa Baltic Hub.

Skończyły się uciążliwe nocne i głośne prace przy budowie nowego nabrzeża Baltic Hub. Mieszkańcy skarżyli się na hałas, teraz inwestor wykonał najtrudniejsze prace, przy kolejnych ustawi już ekrany akustyczne, by gdańszczanie i turyści mogli spać i korzystać z wypoczynku w ciszy.

Nadal trwają roboty refulacyjne, związane z budowaniem nasypu przeciążeniowego na pierwszym etapie inwestycji, zasypem ściany północnej oraz zasypem głównego nabrzeża terminala. Zaawansowanie robót refulacyjnych sięga aktualnie około 65 proc., biorąc pod uwagę całą ilość materiału potrzebnego na ten cel. W celu zabezpieczenia przed rozpraszaniem fali akustycznej podczas robót kafarowych prowadzonych na powstałej sztucznej wyspie, jako metodę prewencyjną wykonawca planuje zastosować ekrany dźwiękochłonne 

- informuje Dominik Wróblewski, Civil Engineering Projects Director w Baltic Hub.

Ściana główna nabrzeża składa się łącznie z 262 pali rurowych o średnicy 1420 mm. Jak informują przedstawiciele Baltic Hub, dotąd zostało pogrążonych 257 pali. Instalowanie pali rurowych odbywało się za pomocą wibromłotów i młotów hydraulicznych - pale pogrążane były najpierw wibromłotami, a następnie dobijane młotem hydraulicznym. To były najgłośniejsze prace przy tej inwestycji. W lipcu rozpoczną się kolejne palowania, ale wcześniej zdecydowano się na zainstalowanie ekranów akustycznych pochłaniających dźwięk. Te prace będą odbywać się na lądzie, będzie więc możliwe dodatkowe zabezpieczenie przed hałasem.

Baltic Hub - co powstaje?

Po zakończeniu budowy T3 Baltic Hub będzie jednym z największych terminali kontenerowych w Europie, zdolnym do obsługi nowej generacji statków kontenerowych przypływających na Morze Bałtyckie. Budowa rozpoczęła się 20 października 2022.

Powstające nabrzeże głębokowodne będzie miało długość 717 m, głębokość 17,5 m oraz plac o powierzchni aż 36,5 ha.

Zamontowanych zostanie 7 suwnic nabrzeżowych umożliwiających załadunek i rozładunek największych statków na świecie, oraz 20 półautomatycznych suwnic RMG pracujących na placu kontenerowym. Moce przeładunkowe Baltic Hub wzrosną dzięki temu o 1,7 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) do poziomu 4,5 mln TEU rocznie.

W tej chwili Baltic Hub dysponuje nabrzeżami o łącznej długości 1 300 metrów, 14 suwnicami typu STS (ship-to-shore) oraz roczną przepustowością 2,7 mln TEU.

Budowę nowego terminala realizuje konsorcjum firm Budimex S.A. i Dredging International NV.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Stare mosty Pomorskie jak nowe