Kwiaty dla Pawła Adamowicza. "Zło nie rozliczone atakuje ze zdwojoną mocą"
Tablica pamiątkowa znajduje się między Katownią a Złotą Bramą, w miejscu, gdzie 13 stycznia 2019 roku, doszło do śmiertelnego zamachu na prezydenta Gdańska. W poniedziałek, 13 stycznia 2025 roku o godz. 19.00 na tablicy złożono kwiaty i znicze. W uroczystości wzięło udział wielu gdańskich i pomorskich samorządowców oraz prezydenci miast z Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Posterunki honorowe przy tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć Pawła Adamowicza wystawiła 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Policja oraz Straż Miejska.
Sześć lat w tym miejscu zamordowano został Paweł. Rok temu na dożywocie prawomocnym wyrokiem został skazany morderca mojego męża. Sąd orzekł, że mój nie był przypadkową ofiarą, że tłem tego mordu była polityka
- mówiła Magdalena Adamowicz.
W ECS odsłonięto tablicę pamięci Pawła Adamowicza
Również w poniedziałek, 13 stycznia – w 6. rocznicę śmiertelnego ataku na prezydenta Pawła Adamowicza, w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności odsłonięta została pamiątkowa tablica. Zmarłego prezydenta uhonorowali m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor ECS Basil Kerski, senator Bogdan Borusewicz i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Stoimy w miejscu, w którym odsłanialiśmy tablicę przy okazji otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności. Nową tablicą chcemy upamiętnić prezydenta Pawła Adamowicza, osobę, bez której determinacji Europejskie Centrum Solidarności tutaj, w Gdańsku, by nie powstało. Dziś nie wyobrażamy sobie, jak to by było, gdyby nie było tego miejsca
W bazylice duchowni, mieszkańcy i samorządowcy
Kilkuset mieszkańców pojawiło się w poniedziałkowy wieczór, 13 stycznia, w największym gdańskim kościele, gdzie modlono się w intencji prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, ale też o pokój. Na miejscu byli samorządowcy z różnych polskich miast, władze Gdańska, w tym prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępcy: Piotr Grzelak, Piotr Borawski, Monika Chabior i Emilia Lodzińska, a także gdańscy radni: Karol Ważny, Piotr Dzik, Mateusz Skarbek, Krystian Kłos oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak. Obecna była wojewoda pomorska, pomorscy posłowie oraz wicemarszałkowie. W świątyni obecni byli również krewni zmarłego prezydenta: żona, córka, matka i brat. Przy prezydenckim grobie czuwali natomiast strażnicy miejscy, policjanci i żołnierze. Tam czekało też na wiernych ośmiu duchownych różnych religii i obrządków.
Wielkie Serce dla Pawła Adamowicza zapłonie po raz szósty
We wtorek, 14 stycznia minie 6 lat od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Uroczystości rocznicowe zaplanowano na dni zamachu i śmierci Prezydenta Gdańska – 13 i 14 stycznia. W drugi dzień obchodów, o godzinie 16:30 zapłonie na placu Solidarności Wielkie Serce dla Pawła Adamowicza – sześcioletnia już tradycja koordynowana przez KOD Pomorze. Układanie zniczy rozpocznie się o 14:00. Po raz pierwszy w rozpalaniu serca wezmą udział uczniowie gdańskich szkół w ramach akcji sprzeciwu „Nie chcemy hejtu”.
Źródło:gdansk.pl