Śródmieście Gdańsk

i

Autor: gdansk.pl

Mieszkasz w Śródmieściu Gdańska? Pragniesz, aby było ciszej i mniej imprez? Weź udział w konsultacjach Parku Kulturowego

2022-12-09 8:18

Park Kulturowy ma powstać w Śródmieściu Gdańska. Będzie służyć przede wszystkim ochronie zabytków, ale także poprawie jakości życia mieszkańców. Gdańszczanie mogą wziąć udział w konsultacjach online.

Spotkania informacyjne dla mieszkańców

W trakcie trwania konsultacji online, w których każdy mieszkaniec Gdańska może wziąć udział korzystając z formularza dostępnego na portalu gdansk.pl, odbyły się spotkania z grupami, których uchwała wprowadzająca Park Kulturowy będzie dotyczyć najbardziej - z mieszkańcami przyszłego Parku i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na jego obszarze.

Projekt uchwały Parku Kulturowego Śródmieście Gdańska powstał na bazie Ustawy o ochronie zabytków. Obszar Parku obejmuje całe Główne Miasto, północny cypel Wyspy Spichrzów oraz część Wyspy Ołowianka.

Trzy główne cele Parku Kulturowego w Śródmieściu, wokół których koncentrują się zapisy projektu uchwały:

  • poprawa jakości życia mieszkańców
  • poprawa ekspozycji zabytków i ochrony zabytków (przy czym Park chroni krajobraz kulturowy ogółem, a nie konkretne zabytki).
  • poprawa jakości przestrzeni publicznej

Podczas spotkania skupimy się szczególnie na zapisach dotyczących kwestii poprawy jakości życia mieszkańców, wskażemy Państwu miejsca w projekcie dokumentu, w których są one zapisane i w jaki sposób odnoszą się do Waszych opinii wyrażonych przez wcześniejsze badania i spotkania

- tłumaczy Monika Evini. pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. Śródmieścia.

Monika Evini zastrzegła, że zapisy uchwały o Parku, biorąc pod uwagę trudną sytuację makroekonomiczną, będą wdrażane stopniowo, na zasadzie priorytetów.

Na początek, od momentu wejścia w życie uchwały w 2023 roku, działania skupić się mają przede wszystkim na regulacjach niwelujących bądź łagodzących największe bolączki zgłoszone przez mieszkańców terenu przyszłego Parku. Kolejne lata (od 2024 roku) będą czasem na działania w kierunku poprawy wizerunku miasta, estetyki przestrzeni publicznej oraz ochrony i ekspozycji zabytków.

Weź udział w konsultacjach Parku Kulturowego

i

Autor: gdansk.pl

Od diagnozy do projektu uchwały Parku Kulturowego

Pomimo, że Park Kulturowy służy przede wszystkim ochronie zabytków, wiele regulacji zawartych w projekcie odzwierciedla wyniki internetowego badania “Potrzeby i problemy Śródmieścia” z listopada 2020 r., w którym respondenci odpowiadali na pytania dotyczące najważniejszych czynników negatywnie wpływających na codzienne życie mieszkańców i tych, które ich zdaniem najbardziej szkodzą wizerunkowi miasta. Kolejne źródła takiej informacji to warsztaty i spotkania z mieszkańcami oraz interesariuszami przestrzeni parku. 

Zapisy poświęcone problemowi hałasu w Śródmieściu prawie w całości są efektem warsztatów na ten temat z udziałem mieszkańców, restauratorów i muzyków. 

We wspomnianym badaniu ankietowym, jako najbardziej uciążliwe wskazano usługi o charakterze erotycznym, działalność z wykorzystaniem zwierząt, życie nocne (konsekwencje związane z działalnością pubów, klubów, dyskotek), nieuregulowany handel w przestrzeni publicznej, uciążliwości związane z Jarmarkiem św. Dominika, występy zespołów muzycznych, działalność ogródków gastronomicznych. 

Projekt uchwały zakazuje prowadzenia usług o charakterze erotycznym i działalności z wykorzystaniem zwierząt (np. oferowania odpłatnych zdjęć z nimi). Kwestie związane z życiem nocnym objęliśmy ograniczeniami na tyle, na ile pozwala nam ustawa. Nie możemy zabronić ludziom chodzenia po ulicach w nocy i krzyczenia, ale możemy ograniczyć emisję hałasu i światła

- podkreśliła Monika Evini.

Spotkania informacyjne dla mieszkańców

W trakcie trwania konsultacji online, w których każdy mieszkaniec Gdańska może wziąć udział korzystając z formularza dostępnego na portalu gdansk.pl, odbyły się spotkania z grupami, których uchwała wprowadzająca Park Kulturowy będzie dotyczyć najbardziej - z mieszkańcami przyszłego Parku i przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na jego obszarze.

W jaki sposób wnieść uwagi w internetowym formularzu? Odnosząc się do konkretnego paragrafu z projektu uchwały, która składa się tekstu głównego i załączników. Dokument także jest dostępny w sieci. 

Liczba uwag zgłoszonych przez jedną osobę nie ma ograniczeń. Przy czym w jednym formularzu jest miejsce na 10 uwag, jeśli ktoś ma ich więcej, po prostu musi uruchomić kolejny formularz. Konsultacje będą trwać do 21 grudnia.

Co będzie dalej z projektem Parku Kulturowego?

Po zakończeniu konsultacji i zapoznaniu się zespołu ds. parku kulturowego z uwagami, przygotowany zostanie raport z informacją na temat, które uwagi zostały uwzględnione, a które - nie. 

Następnie projekt musi zostać zaopiniowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, który może wnieść do niego swoje uwagi.

Ostatni krok to przedłożenie projektu Radzie Miasta Gdańska. I - jeśli wszystko dobrze pójdzie, wejście w życie przepisów Parku powinno nastąpić w sezonie 2023 roku.

Nowy lodołamacz w Gdańsku