Pociągi regio na Hel

i

Autor: Monika Czekańska

kolej

Mieszkańcy walczą o transport. Dojazd na Hel po sezonie graniczy z cudem

Petycję do władz samorządowych stworzyli mieszkańcy regionu. Komunikacja kolejowa na półwyspie to utrapienie nie tylko w wakacje, po sezonie nie jest lepiej. Liczba pociągów się zmniejsza, ale pasażerów wciąż jest pełno.

Mieszkańcy mają trzy postulaty" chcą większej ilości pociągów na trasie Gdynia-Hel. Chcą większej ilości połączeń, wydłużenia pociągów - czyli umożliwienia przejazdu większej ilości osób i w większym komforcie, oraz wydłużenia czasu wyjazdów, by z Gdyni do Helu można było wrócić późnym wieczorem.

Zwracamy się z wnioskiem do władz miast Pucka, Władysławowa, Jastarni, Helu, Juraty, spółki Polregio oraz urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego o działania mające na celu poprawę komunikacji kolejowej półwyspu helskiego z Trójmiastem. Jako mieszkańcy regionu, uczący się, pracujący lub korzystający z lekarzy poza miejscem zamieszkania wnioskujemy o:

- zwiększenie częstotliwości kursownia pociągów do przynajmniej jednego na godzinę (bez przerw między 7 a 9 rano oraz popołudniu)

- zwiększenie długości kursujących składów tak aby warunki podróży w nich były bezpieczne i komfortowe

- wydłużenie godzin kursowania pociągów z Gdyni do Helu tak aby ostatni pociąg odjeżdżał z Gdyni około północy

Przepełnione pociągi na trasie Gdynia-Hel

Mieszkańcy półwyspu mają problem - latem przepełnione pociągi, a po sezonie tak mała liczba połączeń, że wciąż jest ciasno, a połączenia trudno dopasować do godzin pracy. 

Samorząd Województwa Pomorskiego od lat wie o problemie. Czy widać perspektywę zmiany? Według władz wojewódzkich, tylko PKP może zmienić coś w tej sprawie. Dłuższe składy nie mogą wyjechać - bo perony są do tego nieprzystosowane, częstotliwość połączeń wymusza jednotorowość linii.

Jako niezbędne uważam podjęcie działań zmierzających do: 1. Zmiany szynobusu obsługującego kurs nr 90406 z Helu do Gdyni Głównej (odjazd z Jastarni o godzinie 6:55) na pojazd o większej pojemności lub dołączenie do składu dodatkowego wagonu. Przejazd w porze dojazdów do szkół i zakładów pracy znajdujących się poza terenem Półwyspu Helskiego dotyczy licznej grupy pasażerów. Użytkowany obecnie do obsługi połączenia tabor nie zapewnia komfortowego i bezpiecznego ich przewozu

- pisał burmistrz Jastarni do spółki Polregio. 

Polregio odpowiada za pociągi obsługujące linię, trasa formalnie -tory i ich stan techniczny to odpowiedzialność PKP. Od kilku lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pracują nad rozwiązaniem problemu na torach, tworząc dokumentację przygotowawczą dla projektu pn. „Poprawa przepustowości na linii nr 213 Reda – Hel”.

Mieszkańcy podpisują internetową petycję, ale swoje podpisy składają osoby z całej Polski: piszą o trudnościach w transporcie podczas urlopów poza sezonem.

Petycję w sprawie poprawienia połączeń Polregio na trasie Gdyni-Hel można podpisać on line.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

GALERIA: Wypadek pociągów w Gdyni Głównej

Pomorskie. Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie