Uniwersytet Gdański

i

Autor: Anna Kobryń

wiadomości

Miejskie nazwy – jak je zapisać? Poloniści z Uniwersytetu Gdańskiego stworzyli poradnik

2024-11-04 19:55

Jeśli choć raz zastanawiałeś się, jak napisać nazwę ulicy, parku lub kościoła, to ten poradnik jest dla ciebie! Stworzyli go poloniści z Uniwersytetu Gdańskiego i dostępny jest dla każdego w internecie.

Język polski do łatwych nie należy i z poprawnym zapisaniem nazw mamy nie raz nie lada problem. Czy możemy zaufać, temu co jest zapisane w internecie? No niekoniecznie. Często odmiany podawane w sieci są w różnych formach, a to problemu nie rozwiązuje. Ale poloniści z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego wychodzą nam naprzeciw. Przygotowali oni specjalny poradnik, w którym znajdziemy omówienia, jak powinniśmy zapisać dany wyraz czy zwrot.

Jak zapisać nazwy ulic, parków i skwerów. Omówienie konkretnych przykładów

W poradniku znajdziemy imiona i nazwiska, nazwy geograficzne, ale także nazewnictwo miejskiej. I to w tej kategorii znajdziemy nazwy placów, osiedli, parków i ulic. Co możemy tam wyczytać? Już Wam przybliżamy!

Trójmiasto Radio ESKA w Google News! Dołącz do nas i obserwuj Trójmiasto.ESKA.pl.

Zgodnie z regułami pisowni dotyczącej nazewnictwa miejskiego piszemy park Kopernika, ponieważ w wypadku występowania na początku nazwy wielowyrazowej nazwy gatunkowej (np. ulica, park, zamek, pomnik, cmentarz) piszemy ją małą literą, a pozostałe słowa składające się na właściwą nazwę własną – piszemy wielką literą. Ale już Płyta Redłowska to nazwa jednego z gdyńskich osiedli, a wielowyrazowe nazwy osiedli piszemy wielkimi literami, np. Złote Łany, Małe Przymorze, Przymorze  Wielkie. Małą literą piszemy jedynie stojący na początku takiej nazwy wyraz osiedle, jeśli stanowi on nazwę gatunkową, np. osiedle Płyta Redłowska.

Jak zapisać nazwę basenu portowego w Gdyni: BASEN PREZYDENTA? Wyrażenie basen Prezydenta należy do tej samej grupy nazw własnych, co nazwy zaczynające się wyrazami molo, bulwar, most, plac, ulica, kopiec itp., dlatego jego pierwszy człon piszemy literą małą, a drugi – wielką, jak bulwar Nadmorski, molo Południowe, most Grunwaldzki, plac Trzech Krzyży, ulica Królowej Jadwigi, kopiec Kościuszki.

Piszemy „Molo Południowe” czy „molo Południowe”? Poprawną formą jest zapis: molo Południowe. Jeśli stojący na początku wielowyrazowej nazwy własnej wyraz ulica, kopiec, pałac, molo itp. jest tylko nazwą gatunkową (rodzajową), piszemy go małą literą, a pozostałe wyrazy wchodzące w skład nazwy – wielką literą, np. ulica Zamkowa, kopiec Józefa Piłsudskiego, pałac Krasińskich i właśnie molo Południowe.

A jak zapisać poprawnie nazwy ulic? Wyraz ulica powinien być zapisany małą literą, natomiast dwa pozostałe, czyli np. Powstania Styczniowego, należy zapisać z użyciem dużych liter. Można również zapisać ulicę jako: „ul. 11 Listopada”.  Błędny byłby zapis 11go. Wszystkie wyrazy wchodzące w skład nazw ulic – poza nazwą gatunkową ulica – piszemy dużymi literami.

Poradniku znajdziemy również dokładne wytłumaczenia, dlaczego daną ulicę piszemy małą lub dużą literą. Jeśli chcecie upewnić się, jak poprawnie napisać daną nazwę, zajrzyjcie na stronę Uniwersytetu Gdańskiego.

GALERIA: Oto największe dzielnice w Gdańsku. To są małe miasteczka!

QUIZ. Czy poznajesz te dzielnice Gdańska?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Park Leśny w Oksywiu, ścieżka