X LO w Gdyni

i

Autor: Monika Czekańska

edukacja

Matura kolejny rok bez progu punktowego. Sejm zadecydował o zmianach w uchwale

2024-11-28 13:27

Reforma matury w 2025 roku już przyjęta. Sejm, nowelizując ustawę o systemie oświaty, zdecydował o odłożeniu o kolejne trzy lata szkolne warunku, by do zdania matury potrzebne było uzyskanie minimum 30 proc. punktów z egzaminu z przedmiotu dodatkowego zdawanego na poziomie rozszerzonym. Są jednak inne zmiany.

Zmiany na maturze 2024

Aby zdać maturę, maturzysta musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzysta musi też przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym z tzw. przedmiotu do wyboru lub przedmiotu dodatkowego. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Zgodnie z reformą edukacji wprowadzoną za rządów PiS maturzyści - absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum mieli mieć wprowadzony próg zaliczeniowy 30 proc. także na jednym wskazanym przez siebie egzaminie zdawanym na poziomie rozszerzonym. Jednak w związku z pandemią COVID-19, zdalnym nauczaniem i ich skutkami dla systemu edukacji wprowadzenie tego przepisu odroczono o dwa lata szkolne (2022/2023 i 2023/2024). W czwartek Sejm zdecydował o przesunięciu wprowadzenia tego przepisu o kolejne trzy lata szkolne - 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027.

Prób 30 procent dla matury rozszerzonej wciąż nie obowiązuje, i jak martwią się niektórzy nauczyciele, nigdy może nie wejść w życie. 

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Jakie zmiany w maturze wprowadził Sejm?

Nowelizacja wprowadza możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego.

 Nowa uchwała wprowadza też funkcję egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów. Obecnie egzaminatorzy-weryfikatorzy funkcjonują jako "zwykli" egzaminatorzy. Z kolei operatorzy pracowni informatycznej to osoby odpowiedzialne za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej (dokumentacja przy komputerze) egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki.

Nowelizacja zawiera również zmiany w przepisach dotyczących dopuszczania do użytku szkolnego podręczników. Wprowadza wymóg graficznego oznaczenia w podręcznikach treści wykraczających poza zakres ustalony w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla danych zajęć na danym etapie edukacyjnym. Wydawcy będą mieli także obowiązek zamieszczenia w internecie cyfrowych odzwierciedleń podręczników w postaci papierowej dopuszczonych do użytku szkolnego przed 1 stycznia 2020 r. – przy ich kolejnym niezmienionym wydaniu. Obecnie taki wymóg dotyczy tylko podręczników dopuszczonych po 1 stycznia 2020 r.

Zmienia się też sposób określenia kwoty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników i zasady przyznawania tego dofinansowania. Dotychczas rzemieślnik, który podjął się szkolenia ucznia, otrzymywał 25 proc. kwoty przewidzianej za przygotowanie ucznia i 75 proc. za zdanie przez niego egzaminu. Nowelizacja odwraca te proporcje.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja trafi teraz do Senatu.

MEN w uzasadnieniu projektu ustawy wyjaśniło, że powodem odroczenia tej zmiany są: „utrzymujące się negatywne konsekwencje sytuacji pandemicznej”, a także opinie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Przedstawiciele uczelni przypomnieli w nich, że każda ze szkół wyższych i tak autonomicznie ustala zasady rekrutacji na studia, w której to przede wszystkim brane są pod uwagę wyniki z rozszerzeń. Zdającym bez odgórnego wymogu powinno więc zależeć na jak najlepszym napisaniu wszystkich egzaminów, znacznie powyżej 30 proc.

Matura 2025: zmiana czy zostaje "po staremu?

"Ktoś powiedział, że nigdy już nie przywrócimy tego wymogu. Nie, oni nigdy go nie mieli" - powiedziała Lubnauer. Według niej progu 30 proc. punktów z rozszerzonej matury nie miał ani jeden rocznik zdających.

Zaznaczyła, że "ani jeden rocznik w ramach podstawy programowej, którą ułożyła minister (edukacji, Anna - PAP) Zalewska nie musiał go zdawać. Co więcej, minister (edukacji i nauki, Przemysław - PAP) Czarnek już przedłużał ten czas przedłużenia nieobowiązywania tego progu, bo świetnie sobie zdawał sprawę, że nikt młodzieży do tych 30 proc. nie przygotował" - powiedziała.

Wyjaśniła, że propozycja przedłużenia braku progu zdawalności dotyczy trzech lat, ponieważ w 2027 r. mają być przyjęte "założenia zmian reformy dotyczącej szkolnictwa ponadpodstawowego, w tym również szkolnictwa technicznego". 

GALERIA: Mija 106 lat od utworzenia Marynarki Wojennej RP. Uroczystości w Gdyni

Pomorskie. Pierwszy śnieg w tym roku

Quiz. Egzamin maturalny z języka polskiego. Sprawdź, czy dopasujesz bohatera literackiego do lektury

Pytanie 1 z 16
Papkin był bohaterem...