Matura 2024

Arkusze maturalne polski 2024. Co było na maturze z języka polskiego?

Matura 2024 z polskiego już się zakończyła. W tym artykule podamy Wam najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej matury z języka polskiego. Pokazujemy Wam też arkusze maturalne wraz z odpowiedziami. Do dzieła!

Matura z polskiego 2024 poziom podstawowy

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się we wtorek (7 maja) punktualnie o godzinie 9. Maturzyści w ciągu 240 min mieli do wykonania zadania z zakresu:

  • literatury i kultury – sprawdzana jest znajomość wybranych utworów z literatury polskiej i światowej oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz analizowania utworu,
  • językowego – sprawdzana jest znajomość zasad językowych oraz odczytywania sensów w tekstach literackich i nieliterackich,
  • tworzenia własnej wypowiedzi.

Arkusz maturalny polski 2024 w formule 2023

Arkusz maturalny polski 2024 w formule 2015

Matura polski 2024. Co się pojawiło? 

Jakie zadania znalazły się w arkuszu maturalnym z polskiego? Arkusz rozpoczął się od tekstów Ryszarda Lueckiego i Hanny Gadomskiej. Maturzysta należał stwierdzić czy wymienione zdania są poprawne czy nie.

Na podstawie tekstu Lueckiego maturzysta musiał wyjaśnić również, na czym polegał paradoks ludzkich starań o spowolnienie upływu czasu, a następnie, wymienić z tekstu Gadomskiej dwa uwarunkowania wpływające na sposób postrzegania czasu przez człowieka. Na podstawie obu tekstu należało też napisać notatkę syntetyzującą (60-90 wyrazów) na temat „człowiek wobec upływu czasu”. - podaje Eska łódź. 

W arkuszu maturalnym z języka polskiego znalazł się także Tren X Jana Kochanowskiego oraz do fragment Mitologii Jana Parandowskiego. Maturzysta musiał odpowiedzieć, czy postawa podmiotu lirycznego w trenie jest podobna do postawy Demeter.

Pojawiły się także zadania typu prawda/fałsz na podstawie fragmentu Pieśni o Rolandzie, Pana Tadeusza czy Potopu Henryka Sienkiewicza.

Matura 2024 język polski. Od rana przecieki 

Od samego rana w sieci masowo wyszukiwane były informacje odnośnie jednej lektury, użytkownicy sprawdzali również konkretne hasła. Jak opisują reporterzy z Eski Białystok, w ciągu ostatnich kilku godzin właśnie w województwie podlaskim najczęściej był wyszukiwany temat “motyw subiektywizmu w literaturze”. Uczniowie w internecie szukali również motywu egoizmu w literaturze, a w nocy z 6 na 7 maja 2024 roku popularna w sieci stała się lektura “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Jak się okazało, przewidywania były chybione - tematem rozprawki okazały się Dziady Adama Mickiewicza oraz Potop Henryka Sienkiewicza.

Matura z polskiego 2024. Tegoroczni maturzyści są pozytywnie nastawieni! 

Zapytaliśmy w  I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie jak nastroje maturzystów przed pierwszym egzaminem dojrzałości. 

- Myśleliśmy, że będzie gorzej. Jest lekki stresik jest, ale pozytywny, mobilizujący. Cieszę się, że to już koniec, że za chwilę wszystko się skończy. Nie stresuję się za bardzo, myślę że będzie dobrze. Największe przygotowania były tuż przed maturą, żeby sobie wszystko przypomnieć- mówi maturzystka Weronika Krauze z LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

- Myślimy, że będą Dziady., albo Potop. Ze wszystkich przedmiotów najbardziej przeraża nas historia. Jest mnóstwo materiału do nauczenia – mówią Weronika Krauze, i Zuzanna Sikora.

- Póki co nie mamy planów na to, co będzie po maturze. Liczymy, że będzie dobrze – mówią Weronika i Zuzanna

- Największy stres wiąże się z dłuższą wypowiedzią, czyli rozprawką. Zakładamy, że może być Lalka Bolesława Prusa - mówią Kasia Otrocka, Kinga Zasada i Natalia Klebba z I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie

Podpytaliśmy jakie plany tegoroczni maturzyści mają jak już opadnie maturalny pył:

- Studia – prawo, psychologia i ekonomia – dopowiadają maturzystki Kasia, Kinga i Natalia

Punktacja i liczba zadań na maturze podstawowej z polskiego w 2024 roku. Ile trzeba mieć punktów, żeby zdać?

W przypadku pierwszej części egzaminu, czyli „język polski w użyciu” maturzysta może zdobyć maksymalnie 10 punktów za ok. 5-7 zadań. W drugiej części „test historycznoliteracki” liczba punktów, jaką ma się szansę zdobyć, wynosi 15 (zadań jest ok. 6-15). Z kolei za wypracowanie można otrzymać 35 punktów.

Pisemna matura z polskiego na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. Aby ją zdać trzeba zdobyć przynajmniej 30 proc. Za w pełni poprawnie rozwiązany egzamin uczeń może otrzymać maksymalnie 60 punktów, dlatego, aby zdać, trzeba uzyskać minimum 18 punktów.

Uczniowie, którzy z ważnych przyczyn nie będą mogli uczestniczyć w tym egzaminie, mogą przystąpić do niego w terminie dodatkowym, a więc w poniedziałek, 3 czerwca o godz. 9.00. Egzamin poprawkowy odbędzie się 20 sierpnia 2024.

GALERIA: Matura w MEMEACH. Tak egzamin dojrzałości widzą Internauci!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Matura z j. angielskiego. Pomorskie