Dieta aspirynowa - na czym polega?
Celem diety aspirynowej jest usunięcie ze swojego jadłospisu artykułów, które zawierają dużą ilość salicylanów- związki chemiczne, które znajdują się m.in. w pomidorach, papryce, jagodach, truskawkach, orzechach, miodzie czy herbacie.
Wprowadzenie diety aspirynowej powinny rozważyć osoby, które mają objawy triady salicylowej, czyli astmę oskrzelową, polipy w nosie czy nadwrażliwość na NLPZ.
Ta dieta powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza, aby nie doprowadzić do niedoborów składników odżywczych.
Nietolerancja na salicylany - jakie są objawy?
Osoby, które nie tolerują salicylanów mogą doświadczać m.in. bólów głowy i brzucha, problemów skórnych (np. wysypka) i żołądkowo-jelitowych (np. zaparcia).
Przy leczeniu astmy oskrzelowej czy pokrzywkach może być stosowana jako leczenie pomocnicze. Decyzja w tym zakresie należy do kompetencji lekarza.
Jak wygląda dieta aspirynowa?
Dieta trwa zwykle przez tydzień lub dwa tygodnie. W tym czasie nie je się produktów z salicylanami. Następnie wprowadza się stopniowo pokarmy z tym związkiem chemicznym, aby ustalić bezpieczną dawkę.
Podczas diety aspirynowej można jeść m.in. banany, granat, białą i zieloną kapustę, masło, czerwone mięso, drób, jaja, jogurt naturalny czy cukier.
źródło: polki.pl