Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk jest przewodniczącym Pomorskiej Rady Oświatowej. Członkami rady m.in. są reprezentanci dyrektorów szkół, uczniów i rodziców oraz lokalnych samorządów i pracodawców środowisk akademickich.
Samorząd województwa zgłaszał zastrzeżenia
Zmiany w programach nauczania są jak najbardziej zrozumiałe. Współczesna szkoła musi dostosowywać się do zmieniających się realiów. Jednak zmiany wprowadzane obecnie, a związane z nowym przedmiotem, który zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie budzą kontrowersje. Już na etapie prac legislacyjnych związanych z wprowadzeniem do polskich szkół nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość samorząd województwa pomorskiego zgłaszał liczne zastrzeżenia.
Zwracaliśmy uwagę na wybiórcze dobieranie prezentowanych faktów, marginalizowanie historii powszechnej i całkowite pominięcie wątków dotyczących podstawowej wiedzy potrzebnej młodym obywatelom – wyjaśnia w stanowisku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Forsowanie przez Ministra Edukacji i Nauki własnego światopoglądu oraz jednostronnej wizji historii Polski przyczyniło się do przyjęcia zapisów budzących fundamentalne wątpliwości – dodaje.
W efekcie tego, do nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość dopuszczony jest jeden podręcznik. A to wszystko dzieje się na kilka dni przed początkiem roku szkolnego.
Kontrowersyjne treści
Publikacja „Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1944-1979” to książka, która w opinii ekspertów zawiera treści budzące liczne kontrowersje.
Polecany artykuł:
– Publikacja jest edukacyjnie bezużyteczna i szkodliwa. Szczególnie bulwersują te fragmenty podręcznika, w których autor w sposób godzący w poczucie godności i uczucia wielu Polek i Polaków – czytamy w stanowisku marszałka Struka.Szczególnie warto zwrócić uwagę na opisaną w podręczniku kwestię stosowania nowoczesnych metod medycznych wspomagających walkę z niepłodnością.
– Niedopuszczalne jest, by w jakimkolwiek podręczniku szkolnym w polskich szkołach znalazły się zapisu stygmatyzujące ludzi, jako „pochodzących z produkcji” – podkreśla marszałek.A to tylko jeden z cytatów z podręcznika, który ma status dopuszczonego do użytku w szkołach.
Nauczyciele mają wybór
Czy nauczyciele z Pomorza będą uczyć dzieci z tego podręcznika?
– Zwracam się do wszystkich nauczycieli w naszym regionie, by pamiętali o misji swojego zawodu. Chcę przypomnieć, że istotą Waszego powołania jest zapewnienie każdemu uczniowi warunków do rozwoju w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności – pisze marszałek.
Prowadzone przez samorząd województwa pomorskiego placówki: Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz w Słupsku oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli szybko przygotują i udostępnią materiały dydaktyczne i źródłowe do zrealizowania treści programowej nowego przedmiotu.