Ashwagandha to roślina o działaniu adaptogennym, która pomaga organizmowi radzić sobie ze stresem i poprawia równowagę hormonalną. Wspiera obniżenie poziomu kortyzolu, co redukuje stres i lęk, poprawia jakość snu oraz może wspomagać pracę tarczycy, szczególnie w przypadku jej niedoczynności.
W miarę rosnącego zainteresowania naturalnymi metodami wspierania zdrowia, ashwaganda zyskuje na popularności wśród osób poszukujących holistycznych rozwiązań dla poprawy jakości życia.
Dania wprowadziła zakaz sprzedaży
Duńska Agencja Weterynarii i Żywności (DVFA) podjęła decyzję o zakazaniu jej sprzedaży na podstawie raportu Duńskiego Uniwersytetu Technologicznego (DTU) z 2020 roku. Wywołało to międzynarodową dyskusję na temat wpływu żeń-szenia indyjskiego na ludzki organizm, czego podsumowaniem był m.in. artykuł "Duński zakaz stosowania Ashwagandhy: prawda, dowody, etyka i przepisy" opublikowany przez National Librasary of Medicine - podaje Gazeta.pl
Przeprowadzono niewiele badań naukowych na temat szkodliwego działania ashwagandhy. Jednak lekarze zarówno z Holandii, jak i innych krajów zgłaszali zatrucia u osób, które przyjmowały te suplementy. W tych przypadkach obejmowało to szkodliwe działanie na wątrobę
- czytamy na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) w Holandii.
W rozmowie z psychodietetyczką z Pomorza usłyszeliśmy, że "ashwagandha nie jest dla każdego".
Warto pamiętać, że ashwagandha nie jest dla każdego. Suplementacja nie jest zalecana w ciąży, okresie laktacji, przy chorobach autoimmunologicznych, zaburzeniach tarczycy czy przyjmowaniu leków uspokajających i nasennych. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed jej stosowaniem, szczególnie jeśli mamy problemy zdrowotne.
- powiedziała w rozmowie z nami Aleksandra Bambrowicz Kołakowska, psychodietetyczka.
Polecany artykuł:
Jak podkreśliła psychodietetyczka, ashwagandha działa m.in przeciwzapalnie, zwiększa siłę i wytrzymałość fizyczną. "Polecam ją osobom mającym problem właśnie ze stresem i bezsennością. Ważne jest jednak aby zwrócić uwagę na jakość produktu, jego standaryzację, opinie o producencie i samym suplemencie" - dodaje.