W Danii zakazane, w Polsce jemy bez opamiętania. Są strasznie szkodliwe!
Już w 1993 roku opublikowano badanie naukowe, które wykazało, że tłuszcze trans zwiększają one ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - podaje portal Planeta. Jak dodaje, zauważono wówczas, że aż 50 tys. Duńczyków jest narażonych na dolegliwości wynikające ze spożywania tego tłuszczu, który zwiększa poziom tzw. złego cholesterolu. Prowadzi to bowiem do rozwoju otyłości, miażdżycy, udaru mózgu czy zawału serca. Nawet może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.
Duńska Rada ds. Żywienia zakazała stosowania tłuszczów trans w żywności w 2023 roku.
Kanada, w której spożycie przetworzonych tłuszczów roślinnych jest wyjątkowo duże, wprowadziła w 2004 r. najpierw obowiązek umieszczania informacji o ilości tłuszczów trans we wszelkich produktach spożywczych, a następnie w 2005 r. wprowadziła zakaz sprzedaży produktów, w których ilość tłuszczów trans w stosunku do innych tłuszczów przekracza 5%.
Tłuszcze trans. Gdzie się znajdują?
Tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, są uznawane za najbardziej szkodliwy dla zdrowia typ kwasów tłuszczowych. Ich duże spożycie sprzyja rozwojowi m.in. cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego - dodaje portal fit.poradnikzdrowie.pl
Trans-kwasy tłuszczowe mogą sprzyjać wzrostowi masy ciała i tkanki tłuszczowej, przede wszystkim trzewnej (wewnątrzbrzusznej). Tłuszcze trans mają wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej i mogą zmniejszać wrażliwość tkanek na insulinę.
- czytamy.
Warto zrezygnować w wyżej opisanych tłuszczów trans i sięgać po zdrowsze alternatywy takie jak tłuszcze nasycone, a więc oliwa z oliwek czy olej rzepakowy. Wskazane są także tłuszcze wielonienasycone, które znajdują się w oleju rybim, oleju lnianym czy w orzechach i nasionach, takich jak siemię lniane i nasiona chia. Jak dodaje Onet, warto włączyć do diety także awokado, ryby oraz warzywa i owoce.