Lotnisko w Gdańsku będzie powiększone. Wieża pogodowa do zburzenia

i

Autor: IMGW/pixabay.com

lotnictwo

Lotnisko w Gdańsku będzie powiększone, a wieża pogodowa zburzona

2024-01-26 10:30

Rozbudowa portu lotniczego w Gdańsku to konieczność i swoisty znak czasów. Latanie wybiera coraz więcej osób, dlatego kolejna płyta lotniskowa jest niezbędna, by obsłużyć kilka milionów pasażerów rocznie.

Gdańskie lotnisko z rekordową liczbą podróżujących

Gdański port lotniczy ogłosił kolejny rekord w liczbie obsłużonych pasażerów. Z portu w Rębiechowie skorzystało w ubiegłym roku ok. 5,9 mln pasażerów, co jest jego najlepszym wynikiem od pięciu dekad. Za wzmożonym ruchem idą również rosnące zyski, które w ubiegłym roku osiągnęły 45 mln zł.

Rosnąca liczba podróżnych z pewnością wpłynęła na podjęcie decyzji o powiększeniu przestrzeni dla samolotów. Póki co, na płycie lotniskowej może jednocześnie stacjonować 40 maszyn. W planach jest powiększenie jej w kierunku Banina. By się to udało, usunąć należy charakterystyczny dla Rębiechowa radar meteorologiczny. Nowy ma powstać w pobliżu Szemudu.

Inwestycja goni inwestycję

Polacy latają coraz częściej i chętniej. Rosnące zainteresowanie tą formą transportu niesie za sobą potrzebę dostosowania infrastruktury. Dlatego też na przestrzeni minionych lat lotnisko doczekało się rozbudowy terminala T2, rozbudowy systemu ILS (umożliwia lądowanie w ograniczonej widoczności) i budowy pirsu. Rozpoczęła się również budowa kompleksu biurowców Airport City. Kolejną palącą potrzebą jest budowa następnej, ósmej już płyty postojowej. Istniejący plac będzie rozbudowywany w kierunku zachodnim (w stronę Banina). Obecnie na płytach lotniska możliwe jest stacjonowanie 40 samolotów. Po rozbudowie pomieszczę one kilkanaście kolejnych maszyn. Plany są ambitne, jednak do ich realizacji daleka droga. W tym roku rozpisany będzie dopiero przetarg na projekt płyty. Przygotowanie dokumentacji zajmuje około dwunastu miesięcy. Koszt inwestycji nie jest jeszcze znany.

Trójmiasto zimą w obiektywie naszych czytelników (GALERIA):

Wieża do rozbiórki

Poszerzenie płyty lotniska niesie za sobą konieczność rozbiórki istniejącej wieży z radarem pogodowym należącym do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zastąpić ma go wieża wybudowana w okolicach Szemudu, a dokładnie między miejscowościami Grabowiec, Kamień i Bieszkowice. Radary meteorologiczne są rozmieszczone na terenie całej Polski tak, aby zapewnić optymalne pokrycie danymi całego kraju.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie