zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Cyberbezpieczeństwo

Ktoś udostępnia ekran na spotkaniu on-line i widzisz taki komunikat? Musisz to wiedzieć, ostrzeż uczestników!

Spotkania on-line, wirtualne konferencje czy szkolenia to już nic nadzwyczajnego w pracy biurowej. Polacy wciąż jednak uczą się jak dbać o bezpieczeństwo w sieci. Popełniamy wiele błędów, a jeden z nich można zobaczyć gołym okiem. Zobacz o co chodzi i jak ostrzec współpracowników o niebezpieczeństwie. Wystarczy jedno kliknięcie!

Na co uważać podczas spotkań on-line?

Coraz więcej mówi się o cyberprzestępczości i bezpieczeństwie w sieci, ale wciąż robimy zbyt mało, by uniknąć ataków. Ostrzeżenia specjalistów często są ignorowane. Wydaje nam się, że wiemy lepiej i że nie damy się oszukać. Ignorujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa i nie dbamy o zabezpieczenie sprzętu na którym pracujemy. Głównym zagrożeniem dla naszych telefonów i komputerów, które są naszymi narzędziem pracy jest sieć. Ważne więc, by odpowiednio zabezpieczyć sprzęt. Nie trzeba robić dużo, ale musimy pamiętać o podstawach, a jak mówią specjaliści: często o nich zapominamy i ignorujemy komunikaty. Zobacz, czego warto uniknąć.

Zamykanie przeglądarki - dlaczego to ważne?

Praca zdalna, ale i w biurze zawsze powinna odbywać się na bezpiecznym połączeniu internetowym. Nie powinniśmy więc korzystać z publicznych sieci czy tym bardziej darmowego wi-fi na mieście, o którego dostawcy nie wiemy nic. Prywatne połączenie to połowa sukcesu. Najważniejsze jednak co chroni nas komputer przed ingerencją z zewnątrz mamy w oprogramowaniu. Z czego korzystamy codziennie i bez czego nasza praca nie może się rozpocząć? To oczywiście przeglądarka. Twórcy wciąż aktualizują systemy, by chronić nas przed cyberprzestępczością, a co my robimy? Zapominamy o najważniejszej i podstawowej zasadzie - oprogramowanie trzeba aktualizować!

Jeśli macie to czerwone w prawym górnym rogu przeglądarki, to weźcie ją zrestartujcie. To istotne. Rzućcie też okiem na ekran koleżanki/kolegi obok. I im też zrestartujcie, jak prawy górny czerwony. PS. Restart przeglądarki raz na jakiś czas jest zdrowy! -apeluje Niebezpiecznik

zdjęcie poglądowe

i

Autor: Niebezpiecznik

Co na to internauci?

Zawsze zaciskam pięści pod biurkiem, jak na spotkaniu ktoś udostępnia ekran i widzę ten czerwony przycisk w jego przeglądarce 😂 ale mam bzika na punkcie aktualizacji i często nawet nie czekam na komunikaty, sama ręcznie sprawdzam

Ja zamykam przeglądarkę i wyłączam kompa. W Chrome mam opcję "kontynuuj gdzie skończyłem" i otwiera ponownie wszystkie karty

Wait, a to są ludzie, którzy nie zamykają przeglądarki jak jej nie używają? 😳 Bo o takich co kompa nie wyłączają to wiem.

Kolega zrestartował koleżance przeglądarkę. Jeszcze nie wie, że do końca życia pozostało mu 11 minut i 34 sekundy. 😃

Dlaczego warto aktualizować i restartować przeglądarkę?

Aktualizacja przeglądarki nie jest czasochłonna ani skomplikowana. Nie zapominajmy zatem o tej funkcji, aby w pełni korzystać z możliwości Internetu. Ponieważ nasze bezpieczeństwo i prywatność w Internecie zależy w dużej mierze od naszego użytkowania, programy te mają liczne aktualizacje. Przecież nic nie zmienia się tak szybko jak wirtualny świat!

Aktualizacja przeglądarki to coś, co każdy użytkownik powinien zrobić, aby zawsze mieć dostęp do nowych funkcji, które zawiera, ulepszeń stabilności, poprawek błędów i poprawek bezpieczeństwa. Zwykle jest to coś, co odbywa się automatycznie, chociaż w dowolnym momencie możemy sprawdzić, czy aktualizacja jest dostępna, a jeśli tak, zainstalować ją natychmiast.

Sam restart przeglądarki część spaw załatwi automatycznie. Warto jednak też restartować, czyli usuwać wszystkie gromadzone i zapisane autozapisy.

UPDATE - co oznacza?

Uptade - widoczy w prawym górnym roku to komunikat przypominający o updejcie czyli aktualizowaniu oprogramowania. Dla jednych to rzecz oczywista, dla innych nowość. Jeżeli mamy zwyczaj nie zamykania przeglądarki i w ogóle pozostawiania laptopa w ciągłym trybie stand-by przeglądarka nie zrobi tego automatycznie. Nie zresetuje się, więc i nie zaktualizuje. Jeżeli widzisz więc na spotkaniu on-line komunikaty jak na zdjęciu, koniecznie podziel się tym artykułem ze współrpacownikami! Zazwyczaj przeglądarka aktualizuje się w tle, gdy ją zamkniesz i otworzysz ponownie. Jeśli jednak nie zamkniesz jej przez jakiś czas, możesz zauważyć oczekującą aktualizację.

W przypadku, gdy mamy przestarzałą przeglądarkę internetową, bardzo prawdopodobne jest, że zawiera ona luki w zabezpieczeniach, więc ryzykujemy, że hakerzy naruszą nasze bezpieczeństwo i prywatność. W zależności od stopnia podatności na ataki nasze dane osobowe, takie jak dane bankowe, e-maile, zdjęcia itp., mogą zostać skradzione.

Dodatkowo przestarzała przeglądarka nie będzie wyświetlać stron i przesyłać danych tak szybko, jak nowsze przeglądarki. Z niektórych funkcji w ogóle nie będziemy mogli skorzystać. A Ty, aktualizujesz przeglądarkę?

Express Biedrzyckiej - Rosjanie planują cyberatak na Polskę?! Gen. Drewniak o możliwych konsekwencjach