policja

i

Autor: Wojciech Wójcikowski

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak działa?

2022-10-12 8:38

Obywatel nie musi dzwonić; może napisać. A to dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której można poinformować służby o naruszeniach porządku. Platforma działa już od sześciu lat, a w samym województwie pomorskim odnotowano przez ten czas ponad 135 tys. zgłoszeń.

- Do najczęstszych nieprawidłowości wskazywanych przez internautów na terenie naszego województwa zaliczyć można nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych czy przekraczanie dozwolonej prędkości - mówi Maciej Stemplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa są anonimowe. Oprócz wskazania problemu, można go też opisać i wysłać zdjęcia.

- Obsługa komunikatora jest prosta i intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową policji, po załadowaniu się strony wyświetli się mapa Polski. Dokładna, z numeracją budynków. Potem trzeba kliknąć plusik w prawym dolnym rogu i wyświetlony zostanie katalog spraw, które można zgłaszać za pomocą platformy, np. akty wandalizmu, przekraczanie dozwolonej prędkości, grupowanie się małoletnich, żebractwo - tłumaczy Stemplewski.

W samym Gdańsku, w tym roku dzięki zgłoszeniom internautów policjanci doprowadzili do rozwiązania ponad dwudziestu spraw.

- Między innymi dzięki sygnałowi otrzymanemu przez aplikację funkcjonariusze potwierdzili, że na ul. Budowlanych brakuje oznakowania pionowego przy przejściu dla pieszych. Po nawiązaniu kontaktu z zarządcą drogi, znak ten został postawiony. Jedno ze zgłoszeń dotyczyło także otwartej studzienki kanalizacyjnej na chodniku. Policjant natychmiast skontaktował się z zarządcą drogi, który wyeliminowywał zagrożenie - dodaje Magdalena Ciska z gdańskiej policji.

Policja przypomina jednak, że mapa nie jest narzędziem do zgłoszeń alarmowych. W sytuacji, kiedy wymagamy natychmiastowej interwencji policji powinniśmy zadzwonić pod numer 112.