Szczepienia

i

Autor: Unsplash

koronawirus

Koniec szczepień przeciw Covid-19 w aptekach. Jakie jeszcze wprowadzono zmiany?

2023-07-06 8:13

Od lipca w Polsce skończył się stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. W związku z tym m.in. wygasły uprawnienia farmaceutów do realizacji szczepień przeciwko Covid-19. To oznacza, że w aptece już się nie zaszczepimy.

28 marca 2022 roku minister zdrowia zniósł obowiązek noszenia maseczek (z wyłączeniem podmiotów leczniczych), obowiązek izolacji domowej (zamieniony na samoizolację), a także obowiązek kwarantanny dla współdomowników chorych na COVID-19 i kwarantanny granicznej. Od 30 kwietnia br. zniesiony został obowiązek noszenia maseczek w aptekach. Nadal, na mocy tego rozporządzenia, do 30 czerwca, konieczne było zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia w sprawie zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 od 1 lipca zniesiono wszystkie ograniczenia i nakazy związane z epidemią COVID-19.

Ministerstwo Zdrowia zastrzega, że choć zniesiony zostanie odgórny obowiązek noszenia maseczek w placówkach medycznych, to kierownicy poszczególnych jednostek mają cały czas prawo to utrzymać.

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego. Co się zmienia?

W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego zmiany czekają pracowników i pracodawców, przestaje bowiem obowiązywać szereg regulacji wprowadzonych w ramach tzw. ustawy covidowej.

Chociaż ustawodawca przewidział w wielu kwestiach przepisy przejściowe, które dają czas na przygotowanie się do tych zmian, pracodawcy nie powinni czekać do ostatniej chwili z ich wprowadzeniem - radzą eksperci.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracownicy będą musieli m.in. udać się na badania, także te zaległe. Pracodawcy będą mieli 180 dni na skierowanie pracowników na zaległe badania okresowe i 60 dni na realizację zaległych szkoleń okresowych BHP. Wstępne szkolenia BHP będą musiały być w formie stacjonarnej, nie dotyczy to jednak osób przyjmowanych do pracy zdalnej na stanowiska administracyjno-biurowe.

W mocy zostaną utrzymane natomiast certyfikaty covidowe i system Ewidencji Wjazdu do Polski. Resort zdrowia uzasadnia, że system EWP oraz unijne cyfrowe zaświadczenia COVID są dalej niezbędne dla prawidłowego monitorowania sytuacji związanej z zakażeniem SARS-CoV-2 w kraju.

System EWP został utworzony w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Gromadzi dane osób narażonych na zakażenie i zakażonych SARS-CoV-2. Podczas epidemii był systematycznie rozwijany o dodatkowe funkcje.

Unijne zaświadczenia COVID-19 pozwalały korzystać z prawa do swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii. Ułatwiły stopniowe i skoordynowane znoszenie ograniczeń w przemieszczaniu się wprowadzanych przez państwa Unii. Ograniczenia były wprowadzane - zgodnie z unijnym prawem - aby ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2.

Koniec szczepień przeciw Covid-19 w aptekach

Farmaceuci otrzymali uprawnienia do realizacji szczepień ochronnych na okres trwania epidemii bądź stanu zagrożenia epidemicznego. Dzięki temu w aptekach można było przyjmować szczepionki przeciw Covid-19. Teraz jest to już niemożliwe.

Gdzie przyjmiesz szczepionkę przeciw Covid-19?

Teraz szczepienia ochronne przeciw Covid-19 realizowane są w punktach szczepień, będących podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, przez uprawniony personel medyczny.

W województwie pomorskim zlokalizowano 397 punktów szczepień. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie rządowej

A. NIEDZIELSKI: NASZA POLITYKA COVIDOWA BYŁA RACJONALNA