Pierwsza Komunia Święta, kiedy jest?

i

Autor: pixabay

społeczeństwo

Komunia na wypasie. Imprezy planowane są już kilka lat wcześniej!

Kiedy zająć się planowaniem Pierwszej Komunii Świętej? W dniu chrztu, mówią księża, dwa lata wcześniej mówią restauratorzy! Jak jest naprawdę?

Maj to miesiąc komunii - kto wie o tym najlepiej? Fryzjerzy i lokale gastronomiczne! To właśnie w tym czasie rezerwacje wybiegają na kilka lat do przodu i zaczyna się "sezon imprez". Najpierw fale komunii, a późńiej wesela. Czym się różnią? Długością ic zasem trwania zabawy - bo pozostałe różnice są niewielkie. Współczesne przyjęcia komunijne to nie są skromne obiady z rodziną. Atrakcje równe weselnym zazwyczaj nie są tak mocno podlane alkoholem, chociaż i to zależy od regionu. 

Sala na komunię świętą - kiedy rezerwować?

Tu zazwyczaj zdziwieni są rodzice, którzy posyłają do Pierwszej Komunii Świętej jako pierwsi w rodzinie. Ca roku na forach rodzicielskich pojawia się mnóstwo wpisów i pytań:

Kiedy komunia święta w naszej parafii?

Ratujcie, pomóżcie, gdzie znaleźć salę na komunię? Naprawdę powinnam to zrobić kilka lat wcześniej? HELP

Szukam miejsca na komunię świętą. Pilne, wszędzie już zajęte :(

Niezależnie, czy szukamy miejsca dla 20 czy 50 osób - majowe terminy rozchodzą się jak świeże bułeczki Wiedzą o tym dobrze także Ci, którzy maja w maju urodziny i próbowali przygotować przyjęcie. Trudno znaleźć wolne miejsce w restauracjach czy salach bankietowych - wszystkie majowe terminy są zajęte.

Kiedy rezerwować salę na komunię?

W dużych miastach sale trzeba rezerwować z kilkuletnim wyprzedzeniem. W okolicach Trójmiasta, gdzie na Kaszubach tradycyjnie wyprawia się duże, rodzinne przyjęcia terminy trzeba rezerwować dwa lata wcześniej! Nie dziwi to restauratorów, oferta jest tak przygotowana, że ceny ustala się "z góry" lub na kilka miesięcy przed uroczystością są one aktualizowane. Rezerwacja sali to już pierwszy wydatek - trzeba zrobić odpowiednią opłatę. 

Kiedy I Komunia Święta?

Tradycyjnie Pierwsza Komunia Święta to maj -dokładnie przyjęcia są organizowane przed uroczystością Bożego Ciała - to ważne ze względu na kalendarz liturgiczny. Data jest więc ruchoma. Utarło się, że część parafii, podaje daty komunii z kilkuletnim wyprzedzeniem, lub proboszcz określa, że komunia odbywa się co roku, na przykład, w drugą niedzielę maja. 

Komunia na Kaszubach na bogato

Choć w całej Polsce przyjmuje się, że komunie w Polsce odbywają się w niedziele, są wyjątki i niektóre parafie organizują uroczystości w soboty - to pomaga w zorganizowaniu przyjęcia na Pierwszą Komunię Świętą.

Pierwsza Komunia Święta - kiedy się przyjmuje?

Komunią Święta to uroczystość katolicka, w której podczas mszy wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Po raz pierwszy, uroczyście przyjmują ją dzieci pierwszokomunijne w III klasie szkoły podstawowej czyli w wieku 9 lat. Jeżeli rodzice postanowią inaczej, po odpowiednim przygotowaniu może się to odbyć wcześniej. Dolną granicą wieku jest 7 lat - ten wiek został ogłoszony w 1983 roku: Kodeks prawa kanonicznego określa wiek, w którym się domniemywa używanie rozumu, na siedem lat i z tego wynika ta granica. Jeżeli dziecko przyjmuje Pierwszą Komunię Świętą wcześniej niż w III klasie szkoły podstawowej określa się to nazwą Wczesna Komunia Święta.

Warunkiem są właśnie odpowiednie przygotowania, które tradycyjnie odbywają się w kościele parafialnym oraz w szkole, podczas lekcji religii. Często przygotowania do Pierwszej Komunii trwają rok. W tym czasie dzieci muszą uczęszczać w niedzielnych mszach świętych, angażują się w ważne uroczystości oraz są zobowiązane do częstszego uczestnictwa w nabożeństwach - zależnie od parafii może to być np. uczestnictwo w różańcu codziennie lub w wybrane dni czy w drodze krzyżowej. 

GALERIA: Najpopularniejsze kierunki z gdańskiego lotniska

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku