Kobity w polityce: Hanna Zdanowska - prezydent Łodzi, Beata Rutkiewicz - wojewoda pomorska

i

Autor: mat.prasowe

dzień kobiet

Kobiety w polityce. Te cechy je wyróżniają!

Polityka ma płeć. Coraz bardziej doceniamy cechy kobiece w polityce u kobiet. Wyborcy wskazują m.in. na ich empatię, zrozumienie lokalnych problemów, zdolności rozwiązywania sporów, uczciwość - powiedziała koordynator projektu Polska XXI wieku Jadwiga Emilewicz.

Kobiety w polityce

W piątek, 8 marca zaprezentowano raport z badania IBRIS "Kobiety w samorządzie". Wynika z niego m.in., że ponad połowa badanych, którzy wzięli udział w wyborach do Sejmu w 2023, pamięta wybranego przez siebie kandydata. Na kobietę zagłosowało 29 proc. zapytanych respondentów. Większość badanych uważa, że poszczególne funkcje publiczne w równym stopniu pasują do kobiet i do mężczyzn.

Badani kojarzący zarówno kobiety, jak i mężczyzn pełniących funkcje publiczne, uważają, że kobiety zajmujące się polityką radzą sobie nie gorzej niż mężczyźni pełniący takie funkcje (blisko 75 proc.), a część badanych uważa, że nawet lepiej (ok. 15 proc.). Jedynie nieliczni wypowiedzieli się negatywnie o pracy kobiet (6 proc.).

Koordynator projektu Polska XXI wieku Jadwiga Emilewicz oceniła, że z raportu płyną nieoczywiste wnioski. Podkreśliła też, że polityka ma płeć.

Z jednej strony wyborcy mówią, że parytet jest dobrym rozwiązaniem, a z drugiej strony wyraźnie wskazują na to, że inne cechy są tymi, które cenią u kobiet, które decydują się na kandydowanie w wyborach samorządowych, a inne u mężczyzn

 - zaznaczyła.

Zauważyła, że u kobiet wskazują na empatię, zrozumienie lokalnych problemów, zdolności rozwiązywania sporów, uczciwość, a u mężczyzn na zdolności przywódcze, zdolność pracy w sytuacjach trudnych i stresowych. "To są wyraźnie dwa światy, które wskazali wyborcy" - powiedziała.

Dodała, że warto także zwrócić uwagę na to jak odpowiadali respondenci zapytani o znajomość kobiet w polityce, gdzie badani dużo rzadziej byli w stanie wymienić nazwisko kobiety polityka niż mężczyzny. 

Ta świadomość, że kobiety istnieją, nie jest zatem powszechna

- zauważyła. Dodała, że może to być powiązane z tym, że niespełna 13 proc. kobiet jest burmistrzami, prezydentami czy wójtami.

Zwróciła uwagę także na to, że 40 proc. respondentów na pytanie do kogo pasuje bardziej funkcja Prezydenta RP, odpowiedziało, że to stanowisko zarezerwowane jest dla mężczyzny. "A zatem możemy zadać pytanie, czy Polska jest gotowa na kobietę prezydenta? Dziś wydaje się to trudnym zadaniem" - powiedziała Emilewicz.

Dodała, że 55 proc. respondentów wskazała, że funkcja Prezydenta RP pasuje zarówno do kobiet jak i do mężczyzn. "Zatem do tej partycypacji politycznej kobiet chyba dojrzewamy" - powiedziała.

Zaznaczyła, że coraz bardziej doceniamy cechy kobiece w polityce. "Tych cech szukamy, nawet uznajemy, że one są potrzebne i niezbędne" - powiedziała.

Dodała, że respondenci uważają, że parytet jest dobrym rozwiązaniem. "Natomiast kobiety traktujemy jako rzecz oczywistą i niewidzialną" - powiedziała. Jej zdaniem nie doceniamy w sposób szczególny kobiet oraz nie wskazujemy ich, jako osób, dzięki którym coś się udało osiągnąć w naszym najbliższym otoczeniu.

Zauważyła, że liderzy polityczni powinni przeczytać uważnie wyniki tego raportu, by konstruując listy rzeczywiście eksponować kobietę ze względu na jej naprawdę wyjątkowe, doceniane przez wyborców cechy.

Zapytana przez PAP co mogą zrobić kobiety, by kobiety były bardziej widoczne, odpowiedziała, że w tym zakresie dużo pracy jest do wykonania w nas samych - kobietach.

"My same siebie nie doceniamy, my same o sobie tych dobrych cech nie wskazujemy" - powiedziała. Dodała, że psychologowie mówią o tym, że kobiety mają niezwykłe zdolności przywódcze zarządzając tysiącem sytuacji kryzysowych.

Na przykład kiedy prowadzą gospodarstwo domowe - to są sytuacje niestandardowe, a polityka jest pełna niestandardowych sytuacji i my same o sobie tego nie potrafimy docenić. Jesteśmy częścią większej całości i jeżeli chcemy, aby nas dostrzegano, to musimy o sobie mówić w gronie mężczyzn

 - podsumowała.

Badanie przeprowadzono w lutym 2024r. na próbie 1000 osób metodą mixed mode: telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz wspomaganych komputerowo wywiadów kwestionariuszowych przeprowadzonych za pośrednictwem strony www 

GALERIA: Gdańsk przed II Wojną Światową. Tak wyglądał!

POLITYCY NA DZIEŃ KOBIET ​​​​​​