Lodówka społeczna

i

Autor: Dominika Bakura

Kilka kawałków sernika i sałatka? Nie wyrzucaj! Podziel się z potrzebującymi

2021-04-06 11:14

Kilka kawałków sernika? A może dodatkowa miska jarzynowej sałatki? Po świętach nie wyrzucaj jedzenia! W Trójmieście jest wiele miejsc, gdzie można zostawić jeszcze dobre potrawy, a przy okazji wesprzeć osoby potrzebujące. W Gdańsku, poświąteczne smakołyki mogą trafić do "Jadłodzielnicy" - specjalnej szafy, która stoi przy ulicy Myśliwskiej 25.

– Do naszej lodówki może zajrzeć każdy – mówi Przemysław Malak, pomysłodawca "Jadłodzielnicy".  – Co do produktów, tu kierujemy się prostym przekazem: „Przynoś produkty, które sam mógłbyś zjeść”. Ważne by nie przekroczyły one daty przydatności do spożycia. Jeśli chodzi o wyroby własne, tu pamiętajmy o szczelnym opakowaniu. Warto też napisać datę, kiedy dana potrwa została przygotowana – dodaje Malak.

Świątecznymi daniami dzielą się także mieszkańcy Gdyni. Tu kawałek mazurka można zostawić w społecznej lodówce, która stoi przy wejściu do dolnego kościoła ojców Franciszkanów.

– My jako Caritas porządkujemy lodówkę. A ludzie przynoszą wiele rzeczy. Od zapakowanych hermetycznie produktów, po zupy, a skończywszy na przetworach – mówi Adam Ludwiński z Caritas Polska.

Zainteresowanie zawartością lodówki jest duże. – Często tam zaglądamy. Ostatnio był pyszny bigos. Jest też często chleb, po świętach były sałatki – mówi gdynianka.

Żywność, której nie wykorzystaliśmy w trakcie świątecznych przygotowań, ale - co ważne - oryginalnie zamkniętą - można przynieść też do sklepu społecznego przy ulicy Wolności 52 w Gdańsku. Może to być np. paczka makaronu, kaszy czy ryżu.