zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Kiedy ruszy rządowy program szczepień? Polska goni Europę w szczepieniach przeciw HPV

2023-05-30 13:15

Wirus brodawczaka ludzkiego, jedna z przyczyn raka szyjki macicy to choroba, której możemy zapobiec. Dostępne w całej Europie są szczepienia. W Polsce trzeba za nie płacić lub można korzystać z projektów samorządowych. Od czerwca Ministerstwo zapowiada ogólnopolski program darmowych szczepień. Sprawdzamy szczegóły.

Kiedy ruszy rządowy program szczepień HPV?

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt powinny ruszyć od czerwca, przetarg na zakup szczepionek odbędzie się niebawem - tak poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Najważniejsze jest jednak to, że szczepienia w końcu będą programem rządowym, co w wielu krajach Europy jest już standardem.

HPV (human papillomavirus – ludzki wirus brodawczaka) to niejednorodny wirus DNA, który wywołuje „brodawczaka”. Znamy niemal 200 typów HPV. Niektóre z nich są wirusami niskiego ryzyka, inne wysokiego ryzyka zmian nowotworowych, takich jak rak szyjki macicy, odbytu, pochwy, sromu, prącia oraz gardła. Tylko typy HPV-16 i HPV-18 powodują około 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy.

Jakie są skutki uboczne szczepienia HPV i NOP czyli nieprawidłowe odczyny poszczepienne

Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Podano ponad 270 mln dawek szczepionki. Występuje niewiele działań niepożądanych, tj. ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie , świąd, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni. Szczepienia nie powinny być podawane dziewczętom poniżej 9 lat, kobietom w ciąży, osobom z uczuleniem na którykolwiek składnik szczepionki. Brak danych na temat stosowania szczepionki u osób z obniżoną odpornością.

Po konsultacjach z ekspertami podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu szczepień w grupach 12-letnich i 13- letnich dziewcząt i chłopców, do ukończenia 14 roku życia. Schemat będzie dwudawkowy. Realizacja będzie wykonywana, tak jak innych szczepień pediatrycznych, w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

- informuje Ministerstwo.

Kogo obejmie program szczepień HPV?

Program rządowy zakłada szczepienie zarówno chłopców jak i dziewcząt, procedura będzie bezpłatna i dobrowolna, nie wiadomo jeszcze jaka szczepionka będzie wykorzystywana do iniekcji. Wiadomo, ze szczepieni będą chłopcy i dziewczęta 12 i 13-letni. To wiek niższy niż w większości projektów gminnych.

Dlaczego na raka szyjki macicy szczepią chłopców?

Szczepienie na HPV to szczepienie przeciwko wirusowi, który powoduje chorobę. Mężczyźni i chłopcy przenoszą wirusa. Wirus HPV powoduje powszechne zakażenia przenoszone drogą kontaktów seksualnych. Transmisja wirusa jest również możliwa w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej, nie musi dojść do pełnego stosunku. Zakażenia HPV dotyczą obu płci. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zostanie zakażona wirusem brodawczaka ludzkiego w ciągu swojego życia. Mężczyźni są nosicielami wirusa HPV.

Jaką substancją zaszczepią przeciwko HPV?

W tej chwili nie wiadomo jaką substancją będą szczepione dzieci i młodzież przeciwko HPV. Wiadomo, ze będą to wybrane roczniki i nie planuje się szczepienia dorosłych. W przypadku tej szczepionki istotne jest podanie jej przed rozpoczęciem życia seksualnego.

Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV, 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz brodawkami narządów płciowych. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.

Rak szyjki macicy