Wiek dziecka, w którym może ono samodzielnie wrócić ze szkoły nie jest dla rodzica prosty do określenia. Pod uwagę opiekunowie zawsze biorą wiele czynników. Z jednej strony chcemy, żeby nasz uczeń był samodzielny i odpowiedzialny, z drugiej obawiamy się czyhających po drodze zagrożeń. Okazuje się, że prawo jasno określa, od kiedy nasza pociacha może wrócić sama do domu.
Jak podkreśla portal e-dziecko.pl, wiele szkół oraz nauczycieli - kierując się dobrem dzieci - ma ustalone również swoje wewnętrzne zasady, co do kwestii samodzielnego powrotu dziecka ze szkoły. Z reguły wiek ten jest określony na ukończone 10 lat, ale również i tutaj niezbędna jest pisemna zgoda rodzica, którą należy dostarczyć do sekretariatu szkoły. W przeciwnym razie, jeśli dziecko skończy wcześniej lekcje (np. będą skrócone, albo z powodu choroby nauczyciela, odwołane) - nie może wrócić samo do domu. Będzie musiało poczekać na rodzica w świetlicy szkolnej. Okazuje się, że prawo jasno określa, od kiedy nasza pociacha może wrócić sama do domu.
Z paragrafu 6 art. 82 kodeksu wykroczeń wynika, że: Kto zostawia małoletniego do lat 7 w okolicznościach, w których istnieje prawdopodobieństwo wzniecenia przez niego pożaru, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Warto też zwrócić uwagę na inny artykuł. Art. 106 kodeksu mówi z kolei, że: Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Kara grzywny, o której mowa nie należy do najniższych - wręcz przeciwnie. Wynosi ona nawet do 5 tys. złotych.