Rojnik. Niezwykła roślina, której Kaszubi przypisują magiczne właściwości

i

Autor: Monika Czekańska

ciekawostki

Jeżeli jeszcze go nie masz, musisz to zmienić. Ta roślina chroni Kaszubów od wieków

2025-02-14 17:26

Rojnik to bardzo prosta w uprawie roślina, uważana za polski kaktus i "wiecznie żywa". Nie każdy wie, ż dawniej przypisywano jej magiczne właściwości, które miały swoje uzasadnienie. Chroniła Kaszubskie domostwa przed burzą.

Co to jest rojnik?

Rojnik to wyjątkowa roślina. Doceniana przez wieki przez Kaszubów miała specyficzne zastosowanie. Wszystko wzięło się z wiary, że chroni przed piorunami. Takie zabezpieczenie i faktyczne poczucie bezpieczeństwa podczas burzy dawały rośliny, które obrastały dom i okolicę. Rojnik w dosłownym tłumaczeniu z łaciny, oznacza „zawsze żywy”. Trudno się z tym nie zgodzić. Grube liście, rozetowo ułożone są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też wyjątkowo odporne. Roślina rośnie na każdym podłożu, nie ma dużych wymagań. Świetnie radzi sobie z suszą oraz mrozami. Z tego powodu jest idealnym wyborem do hodowli w polskich ogrodach i na balkonach. Niesprzyjająca Polska aura jej niestraszna. 

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

Rojnik do każdego ogrodu

Rośliny te pobierają bowiem wystarczającą ilość wilgoci do życia z powietrza, porannej rosy czy padającego deszczu. Rozchodniki i rojniki to rośliny gruboszowate, czyli magazynujące wodę w swoich komórkach. Często określa się je mianem polskich kaktusów. 

Legendy o rojniku 

W dawnych polskich i kaszubskich domach rojniki sadzone były też na dachach w celu stabilizacji dachówek. Wierzono przy tym, że chronią budynki przed uderzeniami. Te wierzenia przetrwały na Kaszubach, gdzie rojniki wsadza się w donice stojące na oknach, w ochronie przed piorunami. Obsadza się nimi też domostwa, a roślina sama utrzymuje się dalej. 

Rośliny osiągają niewielkie rozmiary (rojnik murowy 5-10 cm wys., a pozostałe ok. 10-20 cm) i głównie rozrastają się wszerz. W ogrodach często uprawia się:

  • rojnik murowy (Sempervivum tectorum),
  • rojnik górski (S. montanum)
  • pajęczynowaty (S. arachnoideum).

W sprzedaży dostępnych jest także wiele kultywarów (m.in. 'Rubin', 'Topas', 'Triste') zebranych pod nazwą: rojniki ogrodowe.

Magazynujące wodę liście rojników są mięsiste, ostro zakończone, czasem pokryte jasnymi włoskami. Rojniki tworzą niskie kobierce (10-20 cm wysokości) złożone z wielu rozetek o średnicy od kilku do ok. 20 cm. Pędy kwiatostanowe rojnika mogą dorastać do 40 cm wysokości. Gwiazdkowate kwiaty są kremowe, różowe, purpurowe lub żółte. Pojawiają się w lipcu i sierpniu. Po kwitnieniu najstarsze rozety (te, które wydały kwiat) zamierają.

Rojnik - uprawa

Rojnik może zostać posadzony praktycznie wszędzie, byle teren nie było podmokły i mono zacieniony. Lubi słoneczne miejscach, poradzi sobie rosnąc na piasku, w donicach, pomiędzy kamieniami, na pionowych ogrodach czy skalnikach. Uprawiając rojniki w donicach trzeba zadbać o przepuszczalne podłoże (np. gotowe podłoże dla kaktusów), dobry drenaż i otwór odpływowy.

Można je sadzić w szczelinach murków, schodów, w zagłębieniach kamieni i starych konarów.

- podaje poradni ogrodniczy.

Rojnik rozmnaża się sam - tworzy nowe baby rozetki, można je oderwać i zasadzić w nowym miejscu. 

GALERIA: Masz ogródek w mieście? Jakie kwiaty zasadzić?

Pomorskie. Zbiórka po pożarze schroniska w Dąbrówce
Czy potrafisz rozpoznać kaszubskie słówka? Sprawdź się w quizie!
Pytanie 1 z 10
"Dutki" to pieniądze
Rojnik na Kaszubach miał przypisywane niezwykłe właściwości

i

Autor: Monika Czekańska
Rojnik. Jak hodować i rozmnażać

i

Autor: Monika Czekańska
rojnik - naturalny piorunochron na Kaszubach

i

Autor: Monika Czekańska