Co to jest rojnik?
Rojnik to wyjątkowa roślina. Doceniana przez wieki przez Kaszubów miała specyficzne zastosowanie. Wszystko wzięło się z wiary, że chroni przed piorunami. Takie zabezpieczenie i faktyczne poczucie bezpieczeństwa podczas burzy dawały rośliny, które obrastały dom i okolicę. Rojnik w dosłownym tłumaczeniu z łaciny, oznacza „zawsze żywy”. Trudno się z tym nie zgodzić. Grube liście, rozetowo ułożone są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też wyjątkowo odporne. Roślina rośnie na każdym podłożu, nie ma dużych wymagań. Świetnie radzi sobie z suszą oraz mrozami. Z tego powodu jest idealnym wyborem do hodowli w polskich ogrodach i na balkonach. Niesprzyjająca Polska aura jej niestraszna.
Polecany artykuł:
![Trójmiasto Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-8Hjh-L5ka-qQXn_trojmiasto-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)
Rojnik do każdego ogrodu
Rośliny te pobierają bowiem wystarczającą ilość wilgoci do życia z powietrza, porannej rosy czy padającego deszczu. Rozchodniki i rojniki to rośliny gruboszowate, czyli magazynujące wodę w swoich komórkach. Często określa się je mianem polskich kaktusów.
Legendy o rojniku
W dawnych polskich i kaszubskich domach rojniki sadzone były też na dachach w celu stabilizacji dachówek. Wierzono przy tym, że chronią budynki przed uderzeniami. Te wierzenia przetrwały na Kaszubach, gdzie rojniki wsadza się w donice stojące na oknach, w ochronie przed piorunami. Obsadza się nimi też domostwa, a roślina sama utrzymuje się dalej.
Rośliny osiągają niewielkie rozmiary (rojnik murowy 5-10 cm wys., a pozostałe ok. 10-20 cm) i głównie rozrastają się wszerz. W ogrodach często uprawia się:
- rojnik murowy (Sempervivum tectorum),
- rojnik górski (S. montanum)
- pajęczynowaty (S. arachnoideum).
W sprzedaży dostępnych jest także wiele kultywarów (m.in. 'Rubin', 'Topas', 'Triste') zebranych pod nazwą: rojniki ogrodowe.
Magazynujące wodę liście rojników są mięsiste, ostro zakończone, czasem pokryte jasnymi włoskami. Rojniki tworzą niskie kobierce (10-20 cm wysokości) złożone z wielu rozetek o średnicy od kilku do ok. 20 cm. Pędy kwiatostanowe rojnika mogą dorastać do 40 cm wysokości. Gwiazdkowate kwiaty są kremowe, różowe, purpurowe lub żółte. Pojawiają się w lipcu i sierpniu. Po kwitnieniu najstarsze rozety (te, które wydały kwiat) zamierają.
Rojnik - uprawa
Rojnik może zostać posadzony praktycznie wszędzie, byle teren nie było podmokły i mono zacieniony. Lubi słoneczne miejscach, poradzi sobie rosnąc na piasku, w donicach, pomiędzy kamieniami, na pionowych ogrodach czy skalnikach. Uprawiając rojniki w donicach trzeba zadbać o przepuszczalne podłoże (np. gotowe podłoże dla kaktusów), dobry drenaż i otwór odpływowy.
Można je sadzić w szczelinach murków, schodów, w zagłębieniach kamieni i starych konarów.
- podaje poradni ogrodniczy.
Rojnik rozmnaża się sam - tworzy nowe baby rozetki, można je oderwać i zasadzić w nowym miejscu.
GALERIA: Masz ogródek w mieście? Jakie kwiaty zasadzić?
![Rojnik na Kaszubach miał przypisywane niezwykłe właściwości](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-QThE-5DYw-GRHb_rojnik-na-kaszubach-mial-przypisywane-niezwykle-wlasciwosci-664x0-nocrop.jpg)
i
![Rojnik. Jak hodować i rozmnażać](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-mAmS-p17y-AEiT_rojnik-jak-hodowac-i-rozmnazac-664x0-nocrop.jpg)
i
![rojnik - naturalny piorunochron na Kaszubach](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-4Xeq-sWZP-Rxuf_rojnik-naturalny-piorunochron-na-kaszubach-664x0-nocrop.jpg)
i