Białystok. W Nowy Rok miał uszkodzone opony. Teraz ma problem

i

Autor: Pixabay

Jeździsz latem na zimówkach? Sprawdź, co może ci za to grozić!

2023-03-15 12:18

Część kierowców traktuje opony zimowe jako wielosezonowe. Letnie wymieniamy wraz z nadejściem dużych opadów deszczu czy pierwszych przymrozków. Z zimowymi często jest inaczej. Kierowcy często nie zmieniają opon. Czy to jest legalne? Co na ten temat mówią przepisy?

W kwestii zmiany opon, eksperci są zgodni. Opony - zarówno letnie, jak i zimowe - należy zmieniać. Ma to związek z ich budową. Guma, z której produkuje się opony zimowe jest miękka, a w wysokich temperaturach wręcz klejąca. Przy intensywnej jeździe, po jednym sezonie opony będą do wyrzucenia.

Dodatkowo miękka opona zimowa nie gwarantuje odpowiedniej stabilizacji, a jej bieżnik nie jest dostosowany do letnich warunków. Przez te czynniki samochód gorzej trzyma się jezdni i wydłuża drogę hamowania.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Jaki jest odpowiedni czas, aby wymienić opony z zimowych na opony letnie? Eksperci wskazują granicę temperatury 7 stopni Celsjusza, która utrzymuje się przez kilka dni.

Kiedy dostaniemy mandat?

Prawo o ruchu drogowym oraz zapisy dotyczące wymogów technicznych nie odnoszą się do kwestii ogumienia sezonowego. Jazda na oponach zimowych przez cały rok jest legalna.

Kierowca dostanie karę gdy:

  • policjant zauważy różne opony na przedniej lub tylnej osi,
  • wysokość bieżnika będzie niższa niż 1,6 mm,
  • funkcjonariusz zauważy na oponie uszkodzenia, pęknięcia lub rozerwania gumy,
  • opony będą wystawać poza obrys błotnika.

Za niewłaściwe opony, przepisy przewidują karę wynoszącą od 20 do 3000 zł. W momencie wykrycia problemu z ogumieniem, policjanci mogą podjąć decyzję o odebraniu dowodu rejestracyjnego, a także wycofaniu pojazdu z ruchu.

Zimowe czy całoroczne? Jakie opony wybrać? [TEST ZIMÓWEK] | ESKA XD - Prosto z salonu #36